Regióny Žarnovica Prezidentské voľby Top

Bývalý kňaz o úspechu Kotlebu vo vypálenom Ostrom Grúni, kde vyhral Kotleba: Ľudia sú unavení

Zdroj: TASR / AP

OSTRÝ GRÚŇ – Prvé kolo prezidentských volieb prinieslo viaceré zaujímavé výsledky. V Ostrom Grúni, ktorý v minulosti vypálili nacisti kvôli prestrelke s partizánmi, paradoxne vyhral Marian Kotleba z ĽS NS. Na kľakovskej farnosti, ktorá sídli v susediacej obci Kľak, pôsobil dlhé roky farár Michal Lajcha. Aj táto obec padla rovnakým spôsobom počas druhej svetovej vojny. Známeho kňaza Lajcha rímskokatolícka cirkev suspendovala pre knihu Mŕtva manželka, v ktorej kritizuje celibát. Bývalý farár Kľaku sa pre Glob.sk vyjadril k výsledkom prvého kola prezidentských volieb v Ostrom Grúni.

 

 

Šéf ĽSNS a neúspešný kandidát prvého kola prezidentských volieb Marian Kotleba získal v obci Ostrý Grúň 26,3 percenta, pričom celkovo ho volilo 65 zo 447 oprávnených voličov. Za ním v tesnom závese skončila Zuzana Čaputová s 25,5 percentnou podporou, pričom ju volilo iba o dvoch ľudí menej. Tretí najúspešnejší v obci skončil Maroš Šefčovič s takmer 24 percentami, čo tvorí 59 voličov. Samotná obec, spolu s obcou Kľak susediacou asi kilometer, má čiernu históriu. 21. januára 1945 obe obce vypálila nemecká jednotka Edelweiss. Celkovo zavraždili 146 občanov oboch obcí, z toho 56 žien a 38 detí.

Samotných Ostrogrúnčanov zavraždili 85, viacerých z nich zastihli ešte v posteliach. Dôvodom, prečo sa rozhodli pre tento brutálny čin, bola prestrelka s Partizánmi, ktorí mali v obciach základne. Ich prvotný plán bolo vyvraždiť všetkých obyvateľov oboch obcí, k tomu však nakoniec neprišlo. V obci si smutnú udalosť pripomínajú každoročne, pri obecnom úrade je aj Pamätná izba. Tú vytvorili ako spomienku na osudnú nedeľu, kde robia aj exkurzie najmä pre školy.

Galéria
V izbe vytvorili aj tabuľu s fotkami z osudného dňa. Zdroj: Glob.sk
V obci počas vraždenia zomrelo 85 občanov. Ich mená vyvesili na tabuli v pamätnej izbe. Zdroj: Glob.sk
Tento rok si v obci pripomínali 74. výročie od Krvavej nedele. Zdroj: Glob.sk
V obci vytvorili aj pamätník pre obete Krvavej nedele. Zdroj: Glob.sk
V obci vytvorili aj pamätník pre obete Krvavej nedele. Zdroj: Glob.sk
Ilustračná foto Zdroj: Glob.sk
V obci si počas Druhej svetovej vojny vytvorili základňu Partizáni. Zdroj: Glob.sk
V obci vytvorili aj pamätník pre obete Krvavej nedele. Zdroj: Glob.sk
V obci vytvorili aj pamätník pre obete Krvavej nedele. Zdroj: Glob.sk
Vedľa obecného úradu vytvorili Pamätnú izbu, kde prednášajú o histórii mesta. Zdroj: Glob.sk
V Pamätnej izbe sa nachádza aj vitrína s vyznamenaniami. Zdroj: Glob.sk
Minister obrany udelil obci aj medailu za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti. Zdroj: Glob.sk
V obci zahynuli aj matky s deťmi. Zdroj: Glob.sk
Obec chceli Nemci vyvraždiť kvôli prestrelke s Partizánmi, ktorí v obci mali základňu. Zdroj: Glob.sk
Bývalého kňaza obcí Kľak a Ostrý Grúň cirkev suspendovala pre jeho knihy s názvom Tragédia celibátu. Zdroj: TASR / AP
Michal Lajcha dlhé roky slúžil na farnosti v Kľaku. Omše slúžil aj v Ostrom Grúni. Zdroj: TASR / AP
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next

V oboch obciach – Kľak aj Ostrý Grúň – dlhé roky slúžil farár Michal Lajcha. Toho však cirkev pre viaceré excesy v lete suspendovala a na jeho miesto dosadili nového farára. O celibáte napísal dve knihy s názvom Tragédia celibátu, kde sa o podmienke knažstva vyjadril ako o hnisajúcej rane rímskokatolíckej cirkvi. Na chrbát si dal vytetovať žalm 23. Cirkev ho pre jeho názory potrestala. Glob.sk zisťoval, čo na výsledok prvého kola prezidentských volieb v obci hovorí. Miestnych ľudí totiž dobre pozná. Lajcha konkrétne výsledky volieb komentovať nechcel. Na to, čo sa v obci stalo však názor má.

“Samozrejme, že antisemitizmus, neznášanlivosť a násilie je nekompatibilné s kresťanstvom. Pán Kotleba je pre mňa absolútne neprijateľný. Nedištancoval sa od fašistických symbolov, pokiaľ tvrdí, že fašista je mediálna nálepka,”napísal pre Glob.sk Michal Lajcha. Podľa jeho názoru bolo “náhod” ohľadne daných symbolov veľmi veľa, poukázal napríklad aj na šeky so sumou 1488 eur, ktoré venoval rodinám v hmotnej núdzi. Číslo 1488 je pritom známym fašistickým symbolom, Kotlebu za to rieši aj polícia.

Podľa Michala Lajchu sú Ostrogrúnčania ťažko pracujúci ľudia, ktorých niekto ťažko presvedčí o ich názore. Zdroj: TASR / AP

Kotlebovi voliči, napríklad aj v Ostrom Grúni, sú podľa suspendovaného farára často ťažko pracujúci ľudia, ktorí sa živia prácou svojich rúk a tvrdo pracujú od svitu do mrku. “Neraz nemajú čas sa vzdelávať v politike a verejnom dianí ako taký Bratislavčan. Možno nemajú kapacitu na revidovanie postojov, neoverujú si informácie z viacerých zdrojov. Nie sú schopní kritického myslenia, z politiky, káuz a zo zlodejstva sú unavení,” vysvetlil situáciu. A toto všetko je podľa Lajchu dôvod, prečo ich oslovuje radikálna rétorika.

Dodal, že ide o dobrých ľudí, ktorých však nikto nepresvedčí o inom názore. “Na druhej strane sú tam aj uvedomelí a inteligentní ľudia, v tomto smere nechcem paušalizovať. Vnímam však, že politika môže zabíjať vzťahy, rozvadiť ľudí naprieč rodinami. Nechcem ich uraziť ani sa ich dotknúť, to mi za to nestojí. Neraz je to kontraproduktívne a absolútne ich to nepresvedčí o tom, aby nevolili Kotlebu, práve naopak,” uzavrel.