Politika Zahraničné

Bývalý diplomat KĽDR sa domnieva, že Kim Čong-un sa jadrových zbraní nevzdá

Kim Čong-un
Kim Čong-un sa vraj jadrových zbraní nevzdá. (TASR/AP)

SOUL – Bývalý severokórejský diplomat sa domnieva, že vodca KĽDR Kim Čong-un sa neplánuje vzdať jadrových zbraní a nadchádzajúci druhý summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vníma ako šancu na upevnenie jadrového postavenia svojej krajiny.

Tche Jong-ho, ktorý v roku 2016 utiekol z KĽDR do Južnej Kórey, sa takto vyjadril v utorok na tlačovej konferencii v Soule.

Podľa agentúry AP povedal, že nadchádzajúce stretnutie Trumpa s Kimom vo Vietname bude neúspechom, ak sa Trumpovi nepodarí vymôcť si od severokórejského vodcu vyhlásenie, že sa vzdá všetkých jadrových zariadení a zbraní, a tiež, ak sa KĽDR nevráti k Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT), z ktorej v roku 2003 odstúpila.

Tche Jong-ho je vôbec najvyššie postaveným severokórejským diplomatom, ktorý utiekol do Južnej Kórey. Pred zbehnutím bol  zástupcom severokórejského veľvyslanca v Británii.

Trump s Kimom sa majú po druhý raz stretnúť 27. a 28. februára vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj. Dvojica sa stretla už vlani v júni na historickom summite v Singapure, kde uzavrela dohodu o denuklearizácii Kórejského polostrova; k hmatateľnému pokroku v tomto smere však nedošlo.