Prešov Regióny

Bývalej riaditeľke prešovskej školy súd vymeral trest. Mala sa vydierať učiteľky

Zdroj: pixabay.com

PREŠOV – Bývalú riaditeľku Základnej školy na Sibírskej ulici v Prešove Natáliu T. v pondelok Okresný súd v Prešove uznal vinnou zo zločinu vydierania.

 

 “Uložil jej trest odňatia slobody v trvaní štyroch rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia,” uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová s tým, že obžalovanej zároveň uložil povinnosť nahradiť škodu poškodeným. Ako doplnila, rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

Bývalá riaditeľka školy bola obžalovaná z vydierania. Podľa prokuratúry mala nútiť štyri učiteľky, aby jej odvádzali na súkromný účet polovicu z ich osobných príplatkov a odmien. K trestnému činu malo dochádzať v rokoch 2012 – 2015, až dovtedy, keď jedna z poškodených podala trestné oznámenie. Podľa obžaloby sa exriaditeľka mala obohatiť viac ako o 8000 eur.

Proces sa začal 24. marca 2017, na prvom pojednávaní obžalovaná vyhlásila, že je nevinná, a využila svoje právo nevypovedať. V prípravnom konaní uviedla, že v roku 2012 jej matka darovala vyše 6000 eur. V tom čase poškodeným požičala rôzne sumy peňazí, ktoré jej potom mesačne splácali na účet. Tie vypovedali, že sa cítia poškodené, o odmeny a príplatky sa museli s exriaditeľkou deliť. Popreli, že by išlo o splácanie nejakých pôžičiek.

Natáliu T. odvolala z funkcie riaditeľky školy v novembri 2015 primátorka Prešova Andrea Turčanová na odporúčanie rady školy. Potom bola dlhodobo práceneschopná a pracovný pomer s ňou mesto skončilo 28. februára 2017 dohodou.