Púchov Regióny Trenčín

Bývalé stredoškolské učebne v Púchove chcú za milióny prebudovať na nájomné byty

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PÚCHOV – Po dvanástich rokoch by sa v Púchove opäť mohli stavať nájomné byty. Spolu 36 bytov chce púchovská samospráva zriadiť prebudovaním dvoch nevyužívaných stredoškolských objektov v časti Kolonka na okraji mesta. Investíciu v hodnote 2,14 milióna eur mieni financovať kombináciou dotácie z ministerstva dopravy a výstavby a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Predloženie oboch žiadostí schválili púchovskí poslanci na tohtotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

 

Prestavbou dvoch bývalých školských objektov vznikne 36 bytov. V každom z dvoch budúcich bytových domov bude deväť 1-izbových, šesť 2-izbových a tri 3-izbové byty. Súčasťou plánovanej stavby je aj parkovisko a ďalšie spevnené plochy. Známy je už aj dodávateľ stavby, ktorým je žilinská firma PMGSTAV SK, s. r. o. Tá vo verejnom obstarávaní predložila spomedzi troch záujemcov o zákazku najlacnejšiu ponuku vo výške 2 140 177 eur.

“Navrhujeme financovanie z finančných prostriedkov získaných kombináciou úveru ŠFRB, ako aj dotáciou na rozvoj bývania z ministerstva dopravy a výstavby a kombináciou vlastných finančných prostriedkov v potrebnom rozsahu. V závislosti od toho, ako budeme úspešní pri žiadaní o dotáciu z ministerstva dopravy a výstavby, lebo na túto nie je právny nárok, navrhujeme aj financovanie kombináciou úveru zo ŠFRB a vlastných prostriedkov v potrebnom rozsahu,” priblížila zámery púchovskej radnice prednostka Iveta Brindzová. Pri ideálnom scenári by ministerská dotácia mala pokryť 40 percent a úver zo ŠFRB 60 percent celkových oprávnených nákladov.

Prvý krok k novému nájomného bývaniu urobili v Púchove ešte vlani, keď mesto v rámci zámeny nehnuteľného majetku s Trenčianskym samosprávnym krajom získalo za 521-tisíc eur dva objekty bývalých učební Strednej odbornej školy s prislúchajúcimi pozemkami. Už vtedy vedenie mesta avizovalo, že projekt nájomného bývania by chcelo financovať z dotačných a úverových zdrojov.