Domáce Politika Spoločnosť Top

Bývalá štátna tajomníčka Jankovská a ďalší obvinení ostávajú vo väzbe

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská a ďalší sudcovia a advokát obvinení po policajnej akcii Búrka ostávajú vo väzbe. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

 

„Najvyšší súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zároveň rozšíril u obvinenej Moniky J. dôvody väzby aj o preventívnu (pokračovaciu) väzbu a u obvineného Eugena P. nezistil existenciu dôvodu preventívnej (pokračovacej) väzby,“ uviedla Važanová.

Špecializovaný trestný súd vzal v sobotu 14. marca do väzby obvinených sudcov Moniku Jankovskú, Denisu Cvikovú, Eugena Palášthyho a Richarda Molnára a tiež advokáta Miroslava Mojtu. Všetci majú byť stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav Mojto, Eugen Palášthy a Richard Molnár aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti. Súd zároveň vtedy prepustil sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a ďalších dvoch obvinených – bývalú sudkyňu Miriam Repákovú a Ladislava Mojžiša. Prokuratúra aj obvinení, ktorých vzali do väzby, podali proti rozhodnutiu sťažnosti. V prípade Miriam Repákovej však prokuratúra neskôr sťažnosť proti nevzatiu do väzby stiahla s tým, že dôvody väzby pominuli. Obvinená totiž údajne spolupracuje s vyšetrovateľmi. V prípade Zuzany Maruniakovej a podnikateľa Ladislava Mojžiša sa aj najvyšší súd vo štvrtok stotožnil s názorom, že nie je dôvod ich stíhať väzobne.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu alebo z marenia spravodlivosti. V súvislosti s podplácaním sudcov čelí obvineniu aj viacnásobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner.