Politika Top Zahraničné

Búrlivý zjazd demokratov. Vystúpili Sanders aj Obamová

FILDALEFIA – Vo Filadelfii sa v pondelok začal štvordňový nominačný zjazd Demokratickej strany. Viac ako 4700 delegátov zo všetkých 50 štátov a šiestich teritórií má na ňom formálne potvrdiť bývalú americkú ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú ako prezidentskú kandidátku strany v novembrových voľbách a súperku republikánskeho vyzývateľa Donalda Trumpa.

Úvod zjazdu poznačila aféra s uniknutými e-mailami naznačujúcimi, že vedenie strany napriek prísľubom nestrannosti favorizovalo počas procesu primárok Hillary Clintonovú na úkor jej súpera, vermontského senátora Bernieho Sandersa. Takmer 20.000 mailov z uplynulého roka zverejnila platforma WikiLeaks.

Ospravedlnenie Sandersovi

Sanders následne vyzval šéfku strany Debbie Wassermanovú-Schultzovú, aby okamžite odstúpila. Tá oznámila, že tak urobí po nominačnom zjazde demokratov, ktorý namiesto nej otvorila ich tajomníčka a starostka mesta Baltimore Stephanie Rawlingsová-Blakeová.

Vedenie demokratov sa Sandersovi aj oficiálne ospravedlnilo. “V mene všetkých členov Demokratického národného výboru chceme za neodpustiteľné vyjadrenia v e-mailoch ponúknuť Berniemu Sandersovi, jeho prívržencom a celej Demokratickej strane hlboké a úprimné ospravedlnenie,” píše sa vo vyhlásení vedenia strany, z ktorého citovala agentúra DPA.

Senátor Bernie Sanders
Senátor Bernie Sanders

Búrlivú atmosféru úvodného dňa nakoniec zachraňovali Sanders a prvá dáma USA Michelle Obamová, ktorí vystúpili ako najočakávanejší rečníci.

Ešte predtým sa k slovu takmer nedostala moderátorka zjazdu Marcia Fudgeová: keď vyzvala na zvolenie Clintonovej za ďalšiu prezidentku USA, jej slová takmer zanikli v bučaní a nahnevaných výkrikoch “Bernie, Bernie”. Prejavy nesúhlasu zaznievali najmä zo sekcií delegátov z Utahu a Indiany.

Sanders podporil Clintonovú

Sanders, ktorý zvíťazil v primárkach a volebných zhromaždeniach v 23 štátoch a získal podporu 1900 delegátov, vo svojom vystúpení vyzval na podporu Hillary Clintonovej.

“Hillary Clintonová sa musí stať ďalšou prezidentkou Spojených štátov, vyhlásil. Podľa očakávania útočil na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, ktorý podľa neho rozdeľuje krajinu a zväčšuje rozdiely medzi bohatými a chudobnými.

Emotívny prejav Obamovej

S emotívnym prejavom vystúpila aj prvá dáma USA. “Kvôli Hillary Clintonovej považujú moje dcéry za samozrejmé, že prezidentom Spojených štátov môže byť žena,” povedala Michelle Obamová. “V tejto kampani som s Hillary Clintonovou,” zvolala za nadšeného jasotu tisícov delegátov.

Clintonovej vystúpenie je naplánovaná na štvrtok, posledný deň zjazdu.

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange v tejto súvislosti v rozhovore pre NBC News odmietol tvrdenia, že jeho organizácia získala e-maily od ruských tajných služieb. Ich pôvod je podľa neho irelevantný, treba sa naopak zamerať na to, čo vypovedajú o Clintonovej.