Domáce Politika Top

Bugár odmietol Poliačika ako ombudsmana: Nie je nestranný!

BRATISLAVA – Vládna koalícia sa bude podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára snažiť dohodnúť na jednom mene kandidáta na post verejného ochrancu práv. Ako povedal Bugár v rozhovore pre agentúru SITA, on presadzuje, aby ombudsman bol nestranícky. „Nemá to byť človek spojený s nejakou stranou. Nebolo by zlé, keby kandidát mal právnické vzdelanie alebo ľudskoprávne skúsenosti,“ povedal Bugár, ktorý momentálne počúva rôzne mená kandidátov, ale je opatrný. V kuloároch sa od jesene hovorí, že kandidátom SaS na tento post by mal byť poslanec NR SR Martin Poliačik. „Poliačik nie je nestranný,“ komentoval jeho prípadnú nomináciu Bugár.

Strana SaS vníma slová Bugára ako konštatovanie skutočnosti, že Martin Poliačik je členom SaS. “K prípadnej kandidatúre Martina Poliačika sa zatiaľ vyjadrovať nebudeme. SaS sa však k voľbe verejného ochrancu práv postaví zodpovedne,” reagovala Marie Stracenská z komunikačného oddelenia SaS.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) rozhodol, že voľba nového verejného ochranu práv bude na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky 8. februára 2017. Dôvodom voľby ombudsmana je, že sa súčasnej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej končí funkčné obdobie 28. marca 2017. “Vzhľadom na určený termín voľby žiadam poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí chcú podať návrhy kandidátov na voľbu verejného ochrancu práv, aby mi ich podali písomne cez podateľňu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky najneskôr do 27. januára 2017 do 16:00,” informoval Danko v rozhodnutí, ktoré koncom decembra agentúre SITA poskytla Kancelária NR SR.

Verejného ochrancu práv volí národná rada z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov národnej rady. Za verejného ochrancu práv možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať. Ďalej nie je členom politickej strany ani politického hnutia, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasí s voľbou za verejného ochrancu práv.