Domáce Politika Top

Bude Slovensko frontovou líniou v konflikte s Ruskom? Podľa NATO je to možné!

Slovenskí vojaci počas medzinárodného cvičenia NATO Saber Strike 2017 v Lotyšsku. Foto: SITA/MO SR

BRATISLAVA – Martin Dubéci, člen predsedníctva mimoparlamentného Progresívneho Slovenska, na svojom profile na sociálnej sieti zverejnil hodnotiacu správu NATO. Podľa neho upozorňuje na to “že naše ozbrojené sily sú v mimoriadne zlom stave. Navyše spôsob, akým chceme armádu modernizovať, je podľa NATO málo premyslený a nesmeruje k cieľom, ktoré od nás spojenci očakávajú, a ku ktorým sme sa my sami zaviazali.”

V dokumente, ktorý zverejnil sa ale objavil aj tento opis Slovenska zo strany NATO: potential front-line state. Tento výraz sa dá preložiť aj ako “potencionálny frontový/prvolíniový štát“.

Podľa definície má ísť o štát,  ktorý je najviac vystavený konfliktu, v prenesenom výraze ide aj o štát, ktorý má hranice s inou krajinou vo vojnovom konflikte, alebo je v priamom kontakte s priestorom bojových operácií a hrozí nebezpečie ich rozšírenia.

Hodnotiaca správa, ktorá bola slovenským Ministerstvom obrany pre verejnosťou utajená, napriek tomu že samotné NATO ho považuje za verejný dokument, ukazuje, že Slovensko plánuje opäť sprevádzkovať prápor tankov T-72, že má dlhodobý problém s náborom zdravotníckeho personálu, alebo poukazuje aj na fakt, že slovenská armáda s veľkou pravdepodobnosťou nie je schopná spolupracovať s jednotkami NATO na širokom spektre spoločných misií ani na vlastnom území.

Navyše, toľko kontroverzné nákupy 8×8 a 4×4 vozidiel za približne 1,2 miliardy eur, podľa správy NATO nesmerujú k naplneniu základného cieľa, ktorý Slovensko voči aliancii má a to je vybudovania ťažkej brigády. Rovnako NATO hodnotí avizovaný nákup nadzvukových lietadiel. Ako mrhanie prostriedkov určených pre ťažkú brigádu.

O stanovisko sme požiadali aj MO SR.