Top Župné voľby

Bude Kotleba porazený? Nový prieskum, Lunter získal náskok

BANSKÁ BYSTRICA – Veľká zmena! Zdá sa, že nezávislý kandidát Ján Lunter by v Banskobystrickom samosprávnom kraji mohol na čele vystriedať vystriedať Mariana Kotlebu, ako vyplýva z prieskumu, ktorý robila agentúra Focus na objednávku práve Luntera.

Prieskum sa uskutočnil sa v dňoch 18.9. – 26.9.2017 prostredníctvom telefonického dopytovania na vzorke 1023 respondentov. Tí odpovedali na otázku: „Svoju kandidatúru na predsedu, župana v Banskobystrickom kraji ohlásilo 17 kandidátov. Ak by sa tieto voľby konali už tento víkend, ktorému z kandidátov na predsedu VÚC by ste dali svoj hlas?”

Veľký náskok Luntera

Najviac percent získal nezávislý kandidát Ján Lunter, ktorý má pred súčasným županom Marianom Kotlebom náskok viac ako 8%. Opozičný kandidát Martin Klus získal 11% a ďalší silný protivník Stanislav Mičev 10,4%.

Ako uvádza tlačová správa, 11,3% respondentov by nešlo voliť, 29,8% odpovedalo „neviem, nie som rozhodnutý/á” a 1,3% odmietlo na otázku odpovedať.

Prieskum agentúry Focus

„Zaväzuje ma to k tomu, aby som vo svojej volebnej kampani pokračoval,“ uviedol Lunter na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Ako ďalej dodal, uvedomuje si, že ešte situácia nie je uzavretá a telefonický prieskum nie sú skutočné voľby a „je dôležité, aby ľudia, ktorí chcú zmenu, prišli voliť“.

Agentúra sa pýtala aj otázku, koho by opýtaní volili v prípade, že by sa kandidáti Martin Juhaniak, Martin Klus, Ján Lunter a Stanislav Mičev dohodli na tom, že vo voľbách bude kandidovať len jeden z nich a to ten, kto bude mať najsilnejšiu pozíciu v predvolebných prieskumoch.

Ak by bol tým najsilnejším kandidátom Ján Lunter, zo všetkých opýtaných by mu dalo svoj hlas 37,6 percenta. Ak by bol týmto kandidátom Stanislav Mičev získal by 27,8 percenta, Martin Juhaniak 26,7 percenta a Martin Klus 26,2 percenta.

Zdroj: ph, SITA, Foto: SITA / Marko Erd, Jakub Julény, Peter Maďar, glob.sk