Zahraničné Spoločnosť Top

Bude Afrika novým epicentrom koronavírusu? Hrozia až tri milióny mŕtvych

Na dodržiavanie opatrení v Juhoafrickej republike dohliadajú aj vojaci. Zdroj: TASR / AP

ŽENEVA – Kým koronavírus naplno vyčíňal v Číne a v Európe boli hlásené jeho prvé obete, zostávala Afrika nákazy ušetrená. Prvý infikovaný sa objavil 14. februára v Egypte. Doteraz má kontinent s 18-tisíc potvrdenými prípadmi nákazy v 52 krajinách menej infikovaných ako ostatné regióny sveta. Zomrelo okolo tisíc ľudí.

 

Lenže teraz sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pozerá na rýchle šírenie vírusu v Afrike s obavami. Minulý týždeň sa počet nakazených na kontinente zvýšil o 51 percent, uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus počas piatkovej online tlačovej konferencie. Počet obetí stúpol o 60 percent. Skutočné čísla však môžu byť kvôli nedostatku testov omnoho vyššie.

Hospodárska komisia OSN pre Afriku (UNECA) sa obáva, že počet obetí môže nakoniec dosiahnuť 300-tisíc až 3,3 milióna, píše MailOnline. To sú šokujúce čísla, ktoré môžu Afriku urobiť novým centrom koronavírusovej pandémie.

Ak sa nepristúpi k drastickým opatreniam na zabránenie šírenia nákazy, situácia sa môže vymknúť spod kontroly. Môže sa tam nakaziť až 1,2 miliardy ľudí. S pomocou obmedzení vo verejnom živote by mohlo byť toto číslo obmedzené na “iba” 122 miliónov.

Žena pozerá na zvyšky čerstvého mäsa a hydiny, ktoré zostali kvôli panike z koronavírusu v chladiacich boxoch supermarketu v Johannesburgu, Južná Afrika, 18. marca 2020. Zdroj: TASR / AP

Najviac úmrtí je v Alžírsku

Najhoršie postihnuté krajiny sú v súčasnosti – Alžírsko (2418 infikovaných/364 mŕtvych), Egypt (2844/205), Maroko (2564/135) Juhoafrická republika (2783/50).

UNECA žiada na záchranu 54 afrických krajín pred koronavírusom 100 miliárd dolárov a medicínske vybavenie. Tak sa podľa nich ešte dá šírenie koronavírusu dostať pod kontrolu. Mnohé africké štáty nariadili rozdielne prísne obmedzenia slobody pohybu a sociálnych kontaktov.

Milióny hladujúcich na juhu Afriky

Podľa údajov Amnesty International (AI) hladujú na juhu Afriky kvôli zákazu vychádzania milióny ľudí. AI žiada vlády v regióne, aby dali svojim občanom k dispozícii potraviny.

“Väčšina ľudí žije z ruky do úst. To znamená, že si nemôžu dovoliť stráviť týždeň, či dokonca mesiac pod zákazom vychádzania, pretože nemajú žiadne finančné prostriedky na vytvorenie zásob,” povedal riaditeľ AI pre Afriku Deprose Muchena. Mnohí stoja pred voľbou: buď dodržia opatrenia a hladujú, alebo idú von a riskujú pokuty.

V Juhoafrickej republike už došlo k rabovaniu obchodov s potravinami. V Kapskom meste zaviedli na konci marca najprísnejšie zákazy vychádzania na celom svete, okrem toho sú uzavreté hranice a zastavená letecká doprava.

AI kritizovala, že policajti a vojaci v Zambii, Zimbabwe, Mozambiku a Angole používajú pri presadzovaní opatrení neprimerané násilie.

Mohlo by vás zaujímať