Domáce Regióny Top

Brutálne zbitý Martinko sa už lieči. Jeho babka verí, že sa do desivého prostredia nikdy nevráti

Malý Martinko ma svoju starostlivú babku veľmi rád a inak ako mama jej už nepovie. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik

Na bitie doma si ešte spomenie

Jana je s malým vnúčikom v liečebni v Kováčovej aj preto, lebo súd ho dočasne zveril jej, a on tam sám byť nemôže. „Mali by sme tu byť 28 dní, takže koncom mesiaca by sme mohli ísť už domov,“ teší sa chlapcova babka. Pri otázke, či si Martinko pamätá, čo sa mu doma dialo, iba smutne odpovie: „Občas mi hovorí, že ho otec doma bil, no veľmi sa s ním o tom nechcem baviť, aby som mu to zlé, čo sa mu dialo, nepripomínala.“ Zvláštna bola aj návšteva jej dcéry, ktorá sa po tej hroznej bitke prišla prvýkrát pozrieť na svojho syna. S dcérou sa síce veľmi nebavila, zato Jana bola pri ich spoločnom stretnutí, aby na chlapčeka dohliadala.

Martinko prežil v banskobystrickej nemocnici aj Vianoce, ktoré strávil so svojou milovanou babkou Janou. Pod stromčekom si našiel veľkú tašku darčekov. Zdroj: Archív JS

Mama nehovorí mame, ale babke

„Dcéra mi v nedeľu ráno telefonovala, či sa na neho môže prísť pozrieť, tak som jej povedala, že áno. A veru aj prišla, ba čosi mu i priniesla, no bolo to také divné. Síce sa s ňou hral, ale mama jej nepovedal ani raz. Mama totiž hovorí mne. Snažila sa s ním hrať, ba aj ho stískala i bozkávala, aj on ju, ale podľa mňa ani nevedel, kto je to. Ona síce hovorila, že by si ho chcela zobrať naspäť k sebe, ale ja s tým nesúhlasím, lebo nechcem, aby opäť zažíval to, čo predtým. Určite je teraz spokojnejší, ako bol predtým,“ vraví Jana, ktorá sa má pri teraz dosť hyperaktívnom vnúčikovi čo obracať.

Keď je Martinko s babkou na prechádzke, nevynechá azda ani jednu mláčku, aby si v nej neposkákal. Babka ho preto po návrate na izbu musí prezliecť do čistého a najmä suchého oblečenia. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik

„Keď chodíme spolu von, musím ho i trikrát denne prezliekať, no pre jeho dobro ho aj tak chcem k sebe,“ vraví rázne Jana. Lekári jej dali nádej, že Martinko, ktorý máva v Kováčovej tri až štyri procedúry denne, sa zo súčasných zdravotných problémov, aj so slabšou motorikou v jednej rúčke, pri domácej starostlivosti dostane. „Tu v Kováčovej chodí popoludní aj do škôlky, lenže iba na pol hodiny,“ vraví babka o svojom vnúčikovi, ktorý podľa psychologičky klesol sústredenosťou a rečovo z piatich rôčkov na čosi vyše dvoch.

Babka Jana chodí v Kováčovej s Martinkom každý deň na prechádzky. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik