Politika Spoločnosť Zahraničné

Britský premiér Johnson prirovnal boj proti koronavírusu k boju proti nacizmu

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson prirovnal v piatok v liste adresovanom vojnovým veteránom k 75. výročiu Dňa víťazstva nad fašizmom boj Británie proti novému koronavírusu k boju proti nacizmu počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Johnson veteránom povedal, že boli “jednoducho najvýznamnejšou generáciou Britov, ktorá kedy žila”, a že sa na nich nikdy nezabudne. “Počas tohto výročia sme zapojení do nového boja proti koronavírusu, ktorý si vyžaduje rovnaký duch národného úsilia, aký ste ukázali pred 75 rokmi,” napísal Johnson v liste pre veteránov. Dodal, že vzhľadom na aktuálnu situáciu spojenú s pandémiou COVID-19 nie je síce možné uskutočniť vojenské prehliadky a oslavy v uliciach, ani prijímať návštevy rodiny či priateľov, avšak veteránom vyjadril vďaku a prísľub, že nikdy neupadnú do zabudnutia.

Príhovor kráľovnej

Britská vláda presunula štátny sviatok oslavujúci koniec druhej svetovej vojny v Európe, ktorý sa v krajine slávi začiatom mája a väčšinou pripadne na prvý májový pondelok, na piatok, aby tak ľuďom umožnila pripomenúť si tieto dôležité udalosti. V piatok večer vystúpi s príhovorom pri príležitosti 75. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne britská kráľovná Alžbeta II. V Británii evidujú viac než 30.000 úmrtí na koronavírus SARS-CoV-2, čo je najviac smrteľných obetí spomedzi krajín Európy. Premiér Johnson vo štvrtok členom vládnom kabinetu povedal, že vláda musí obmedzenia zmierňovať “s maximálnou obozretnosťou”.