Politika Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson vyzval členské krajiny NATO na jednotu

Šéf NATO Jens Stoltenberg (vľavo), prezident USA Donald Trump (v strede) a britský premiér Boris Johnson na samite Severoatlantickej aliancie. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson vyzval v stredu 29 členských krajín NATO, aby sa zjednotili, čo podľa neho posilní bezpečnosť jednej miliardy ľudí. Informovala o tom agentúra AP.

 

Predseda britskej vlády vo svojom príhovore nazačiatku summitu Severoatlantickej rady pripomenul článok č. 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého sa útok proti jednému alebo viacerým členským štátom bude považovať za útok proti všetkým, uvádza na svojej webovej stránke stanica Sky News.

“Ak má NATO nejaké heslo, je to jeden za všetkých, všetci za jedného”, povedal premiér, pripomenúc heslo z románu Alexandra Dumasa Traja mušketieri.

Johnson podľa AP v stredu popoludní plánuje pokračovať v kampani pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Británii majú konať 12. decembra. Johnson sa snaží zotrvať vo funkcii premiéra a získať pre svoju Konzervatívnu stranu väčšinu v britskom parlamente s cieľom “uskutočniť brexit”.

Johnson v utorok absolvoval súkromné stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa zúčastňuje na summite NATO. Šéf Bieleho domu označil Johnsona za “veľmi schopného”. K parlamentným voľbám sa však nevyjadril.

Trump takisto odmietol tvrdenia o tom, že sa USA snažia zahrnúť britský Národný zdravotnícky systém (NHS) do budúcej obchodnej dohody s Britániou. NHS je jedným z hlavných bodov predvolebnej kampane opozičnej Labouristickej strany.