Politika Zahraničné

Britský parlament bude opäť hlasovať o dohode o brexite

Britský parlament bude opäť hlasovať o dohode o brexite. (TASR/AP)

LONDÝN – Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú v utorok opäť hlasovať o dohode o vystúpení Británie z Európskej únie. V prvom januárovom hlasovaní ju odmietli veľkou väčšinou hlasov, najmä pre sporné ustanovenie o takzvanej írskej poistke.

Premiérka Theresa Mayová dosiahla v pondelok na poslednú chvíľu na rokovaniach s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom v Štrasburgu “právne záväzné zmeny” v tejto dohode. Nie je však jasné, či zmeny presvedčia váhajúcich britských poslancov, aby za ňu zahlasovali.

Vláda predstaví tri dokumenty

Vláda im predstaví tri dokumenty. Prvý je spoločným právne záväzným nástrojom umožňujúcim Británii odstúpiť od írskej poistky, ktorej hlavným cieľom je udržanie režimu otvorenej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Británia a EÚ budú spolupracovať, aby sa írska poistka nahradila alternatívnymi opatreniami do decembra 2020.

Druhým dokumentom je spoločné vyhlásenie, ktoré sa pridá k politickej deklarácii o budúcom vzťahu medzi EÚ a Britániou. Tretím dokumentom je podľa servera BBC “jednostranná deklarácia”, ktorá zdôrazní postoj Británie, že jej nič nemôže zabrániť od odstúpenia od ustanovenia o írskej poistke, ak diskusie o budúcom vzťahu s EÚ stroskotajú.

Podľa Mayovej je jasné, že írska poistka nemôže byť trvalá a Británia by mohla od nej jednostranne odstúpiť. Z dohody vyplýva, že Británia opäť nadobudne kontrolu nad svojimi zákonmi a bude môcť viesť nezávislú obchodnú politiku, dodala.

Juncker vyzval k schváleniu dohody

Juncker vyzval britských poslancov, aby dohodu podporili a zdôraznil, že buď bude táto dohoda, alebo “k brexitu možno nedôjde vôbec”. Podľa agentúry AP varoval, že “nové rokovania” už nebudú. Uviedol, že v prípade zamietnutia dohody už nebude “žiadna tretia šanca”.

Povedal, že hovoril s írskym premiérom Leom Varadkarom a ten mu naznačil pripravenosť akceptovať posilnené záruky ponúknuté Londýnu. Juncker tiež upozornil, že ak by sa brexit prípadne odložil na obdobie po májových voľbách do Európskeho parlamentu, tak by sa ich Británia musela zúčastniť.

Britská opozičná Labouristická strana v reakcii vyzvala parlament, aby hlasoval proti dohode vyrokovanej premiérkou Mayovou. Dohoda s Európskou komisiou neobsahuje nič, čo by sa blížilo k zmenám, ktoré Mayová prisľúbila parlamentu, uviedol vodca labouristov Jeremy Corbyn. “Preto musia poslanci túto dohodu odmietnuť,” zdôraznil.

Britskí poslanci podporujúci brexit reagovali na správy o dohode opatrne a uviedli, že si nové návrhy pred hlasovaním preštudujú.

V prípade opätovného zamietnutia dohody bude parlament hlasovať v nasledujúcich dvoch dňoch o tom, či Británia má odísť z Únie bez dohody alebo či ju má požiadať o odklad brexitu, ktorý je stanovený na 29. marca.

Juncker: Briti dostali druhú šancu, mali by ju dobre využiť

Spojené kráľovstvo dostalo druhú šancu v súvislosti hlasovaním o dohode, ktorá umožňuje riadený odchod z Európskej únie. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker to uviedol v noci na utorok v Štrasburgu po tom, ako sa dohodol s britskou premiérkou Theresou Mayovou na “právne záväzných zmenách” týkajúcich sa dohody o tzv. brexite.

Juncker po nočnom tlačovom vystúpení s Mayovou, ktorému predchádzali niekoľkohodinové rokovania na pôde Európskeho parlamentu (EP), zopakoval, že sa s ňou dohodol na spoločnom právne záväznom nástroji týkajúcom sa dohody o vystúpení z Únie.

“Tento nástroj poskytuje zmysluplné vysvetlenia a právne záruky týkajúce sa charakteru záložného plánu. Dopĺňa dohodu o vystúpení bez jej opätovného otvorenia,” vysvetlil šéf exekutívy EÚ v správe pre médiá.

Juncker zároveň upozornil na skutočnosť, že v politike sa niekedy stáva, že “dostanete druhú šancu”. “To, na čom záleží, je to, čo s touto druhou šancou urobíte. Pretože nebude žiadna tretia šanca,” odkázal poslancom dolnej komory britského parlamentu, ktorí budú v utorok opätovne hlasovať o dohode o brexite v podobe, v akej bola prijatá vlani na novembrovom mimoriadnom summite v Bruseli. Britskí zákonodarcovia v januári túto dohodu odmietli.

Predseda EK spresnil, že zo strany EÚ už bolo urobené maximum v tejto záležitosti a ak hlasovanie v britskom parlamente opätovne zlyhá, už nebudú “žiadne interpertácie interepretácií, žiadne ďalšie uistenia a znovuuistenia”.

“Ak sa (v utorok) nenájde podpora pre dohodu o odstúpení, znamená to, že nie je vôbec podpora pre brexit. Povedzme si krištáľovo jasne, aká je voľba: Buď je to táto dohoda, alebo sa brexit nemusí vôbec uskutočniť,” skonštatoval Juncker.

Zároveň vyjadril nádej, že právne záruky, s ktorými Mayová odcestovala zo Štrasburgu do Londýna, budú postačujúce pre “zmysluplné hlasovanie” britských poslancov. “Dotiahnime vystúpenie (Británie z EÚ) do dobrého konca. Dlžíme to histórii,” uzavrel svoj odkaz šéf eurokomisie.