Zahraničné Politika

Britský parlament bude o dohode o brexite hlasovať 15. januára

Britskú premiérku Mayovú čaká rozhodujúce hlasovanie parlamentu o dohode o vystúpení z EÚ. (TASR/AP)

LONDÝN – (redakcia/TASR) Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú 15. januára hlasovať o dohode o odchode Británie z Európskej únie, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Theresy Mayovej. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na parlamentné zdroje.
Britský parlament mal o 585-stranovej dohode o brexite pôvodne hlasovať 11. decembra. Mayová však hlasovanie odložila na týždeň od 14. januára, keďže sa obávala, že dohoda nenájde dostatočnú podporu.

Tým sa otvoril celý rad možností – od tzv. tvrdého brexitu cez jeho odvolanie až po druhé referendum. Mayová však posledné dve možnosti odmieta.

Prieskum: Briti by teraz zostali radšej v EÚ

Ak by sa teraz konalo referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), väčšina obyvateľov ostrovného štátu by hlasovala za zotrvanie Únii. Podľa prieskumu, ktorý  priniesol Euobserver, by za zotrvanie v EÚ hlasovalo  54 perecent občanov. Za vystúpenie by hlasovalo 46 percent ľudí. Pre porovnanie – v referende z roku 2016 hlasovalo 52 percent obyvateľov za vystúpenie a 48 bolo proti.

Mayová bude cez týždeň rokovať s Junckerom

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker bude v priebehu tohto týždňa rokovať s britskou premiérkou Theresou Mayovou, avšak vopred vylúčil, že dohoda o brexite dohodnutá na mimoriadnom summite EÚ vlani v novembri by mohla byť otvorená a opätovne prerokovaná, aby Mayová získala potrebnú podporu v britskom parlamente.

Uviedol to v pondelok pred európskymi novinármi hovorca EK Margaritis Schinas. Podľa jeho slov je dohoda o riadenom brexite, ktorá je v súčasnosti “na pracovnom stole”, tou najlepšou a jedinou možnou dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.

V Británii stále existujú isté očakávania, že dohoda o brexite z 25. novembra, uzavretá medzi britskou premiérkou a lídrami ostatných 27 členských krajín EÚ, by mohla byť nanovo preskúmaná a pozmenená, Schinas však jasne tlmočil stanovisko predsedu exekutívy EÚ, že táto dohoda znova prerokovaná nebude.