Politika Spoločnosť Zahraničné

Britskí konzervatívci budú hlasovať o vyslovení nedôvery Mayovej

Konzervatívci budú hlasovať o nedôvere Mayovej. (TASR/AP)

LONDÝN – Britskí konzervatívci budú v stredu večer hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke Therese Mayovej ako líderke Konzervatívnej strany. Hlasovanie sa uskutoční medzi 18.00 h a 20.00 h miestneho času (19.00 h – 21.00 h SEČ), informovala televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa konzervatívneho Výboru 1922 Grahama Bradyho.

Britská premiérka Theresa Mayová získala dostatočnú podporu, aby prežila stredajšie hlasovanie o nedôvere v rámci jej Konzervatívnej strany. Doposiaľ totiž 158 poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z Konzervatívnej strany verejne prisľúbilo, že ju v hlasovaní podporí. Informovala o tom spravodajská televízna stanica Sky News.

Hlasovanie o nedôvere Mayovej ako líderke strany bolo iniciované po tom, ako sa za jej odchod vyslovilo viac ako 48 (15 percent) z 315 konzervatívnych členov Dolnej snemovne britského parlamentu. Nespokojenci svoj postoj tlmočili formou listov, ktoré zaslali Grahamovi Bradymu, šéfovi vplyvnej skupiny konzervatívnych členov snemovne, takzvaného Výboru 1922.

“Hranica 15 percent členov Konzervatívnej strany v parlamente bola presiahnutá. V súlade s pravidlami sa bude v stredu 12. decembra konať hlasovanie medzi 18.00 h a 20.00 h (miestneho času) v zasadačke výboru číslo 14 v Dolnej snemovni,” uviedol vo vyhlásení Graham Brady.

Odovzdané hlasy sa podľa neho okamžite zrátajú a výsledok bude oznámený ešte vo večerných hodinách. Predpokladá sa, že v prípade, ak Mayovej vyslovia nedôveru ako šéfke strany, následne skončí aj ako predsedníčka vlády.

K nespokojencom, ktorý poslali svoj list Výboru 1922, sa najnovšie pridal aj bývalý britský minister pre Severné Írsko a životné prostredie Owen Paterson. Premiérka podľa neho dosiahla veľmi zlú dohodu, ktorou porušila všetky svoje programové záväzky.

Theresa Mayová v pondelok odložila hlasovanie britského parlamentu o predbežnej dohode o tzv. brexite, ktoré bolo naplánované na 11. decembra. Vzhľadom na to, že voči dohode existuje silný odpor naprieč politickým spektrom, sa totiž obávala, že by ju členovia Dolnej snemovne v súčasnej podobe odmietli. Dosiahnutá dohoda sa nepozdáva zástancom tvrdého brexitu ani tým, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Mayová z postu premiérky neodstúpi

Premiérka Theresa Mayová v stredu povedala, že bude zo všetkých síl vzdorovať hlasovaniu o nedôvere, ktorú jej ako líderke strany chcú vysloviť konzervatívni poslanci. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

“Som pripravená dokončiť začatú prácu,” povedala v súvislosti s brexitom britská premiérka a zopakovala, že jej povinnosťou je splniť vôľu väčšiny voličov z referenda o vystúpení Británie z EÚ.

“Zmena vedenia by ohrozila našu budúcnosť. Slúžim národnému záujmu, dohoda o brexite je na dosah,” povedala Mayová pred sídlom britských premiérov na Downing Street v Londýne po tom, čo poslanci Konzervatívnej strany rozhodli, že v stredu večer budú hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke, ktorá by skončila ako líderka strany a pravdepodobne aj ako predsedníčka vlády.