Ostatné Zahraničné

Britskí ekonómovia podporili program kandidáta na šéfa labouristov J. Corbyna

LONDÝN – Vyše 40 ekonómov dnes podporilo politický program labouristického poslanca Jeremyho Corbyna, čo zvyšuje jeho šance na zvolenie za predsedu britskej opozičnej Labouristickej strany. Jeho oponenti argumentujú, že Corbyn je tak “extrémne ľavicový”, že by labouristov pod jeho vedením nik nevolil, informovala tlačová agentúra Reuters.

Corbyn kritizuje úsporné opatrenia vlády a navrhuje opätovné znárodnenie sprivatizovaných priemyselných odvetví, napríklad železnice a verejných služieb. Vyslovil sa pre zásadný posun v hospodárskej politike, chce, aby sa labouristi stali pre voličov “dôveryhodnou alternatívou”, nie akýmsi “odvarom Toryovcov”. A chce, aby sa strana vrátila k hospodárskej politike, akú v 70. rokoch 20. storočia presadzovali labouristické vlády premiérov Harolda Wilsona a Jamesa Callaghana.

Podľa BBC Corbyn navrhuje skončiť s úspornými opatreniami vlády, zaviesť vysoké dane pre bohatých a chrániť ľudí na sociálnych dávkach. Centrálnej banke by povolil vytlačiť nové peniaze na “rozsiahle bytové, energetické, dopravné a digitálne projekty”, čo by podľa neho vytvorilo “milión kvalifikovaných pracovných miest…,” napísala BBC.

Ekonómovia, medzi nimi aj David Blanchflower, bývalý člen menového výboru Bank of England (centrálnej banky Spojeného kráľovstva) povedali, že Corbynov postoj nie je extrémny.

“Jeho postoj k úsporným opatreniam je v skutočnosti ekonomika hlavného prúdu, ktorú podporuje aj konzervatívny Medzinárodný menový fond,” napísali v liste adresovanom denníku Observer.

Nálepku “extrémistu” by namiesto Corbyna mala podľa nich dostať konzervatívna vláda, ktorej pokus dosiahnuť vyrovnaný rozpočet najmä škrtmi vo verejných výdavkoch v parlamente neuspel.

Corbynov hovorca povedal, že si vyhradzuje právo na opätovné znárodnenie verejného majetku ako je napríklad kráľovská škótska banka, ak sa ho konzervatívna vláda rozhodne predať za nižšie ceny.

Známe labouristické osobnosti, napríklad bývalí premiéri Tony Blair a Gordon Brown, kritizujú Corbyna, ktorý je obdivovateľom Karla Marxa. Prieskumy však ukázali, že v prebiehajúcich voľbách predsedu Labouristickej strany by tento ostrieľaný ľavicový politik mohol poraziť zvyšných troch kandidátov.

Vo voľbách hlasujú všetci členovia strany a jej zaregistrovaní stúpenci, a to poštou alebo online najneskôr do 10. septembra. Na volebný lístok uvádzajú svoje preferované poradie u všetkých štyroch kandidátov. Výsledok hlasovania zverejnia 12. septembra.

Ak ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, ten z nich, kto bude mať najmenej hlasov, vypadáva a jeho hlasy sa podľa poradia preferencií rozdelia medzi zvyšných troch. Ak naďalej nebude mať ani jeden aspoň 50 percent hlasov, vypadáva ďalší z kandidátov a tento alternatívny volebný systém sa opakuje, kým nebudú mať víťaza.

Za predsedu Labouristickej strany kandidujú dva muži a dve ženy, okrem 66-ročného Jeremyho Corbyna sú to Andy Burnham, Yvette Cooperová a Liz Kendallová.