Zahraničné Politika

Mayová podala demisiu, kráľovná vymenovala Johnsona za britského premiéra

Boris Johnson je novým britským premiérom. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Novozvolený líder britskej Konzervatívnej strany Boris Johnson sa stal v stredu oficiálne premiérom po tom, ako prijal od kráľovnej Alžbety II. poverenie na zostavenie novej vlády. Informovali o tom britské stanice Sky News a BBC.

 

Podľa tlačovej agentúry AFP oznámil vymenovanie Johnsona za premiéra aj samotný Buckinghamský palác, ktorý zverejnil taktiež fotografiu, ako si podáva ruku s kráľovnou a ukláňa sa pred ňou. Do kráľovského sídla dorazil krátko po tom, ako prišla podať svoju demisiu odchádzajúca premiérka Theresa Mayová.

Johnson bude v poradí 14. britským premiérom, odkedy nastúpila na trón Alžbeta II.

Ešte pred príchodom do Buckinghamského paláca Johnsona nakrátko zdržali demonštranti protestujúci za ochranu klímy, ktorí vytvorili živú reťaz naprieč ulicou, kadiaľ prechádzala jeho kolóna.

Mayová podala demisiu

Britská premiérka Theresa Mayová predtým odovzdala v stredu svoju demisiu do rúk kráľovnej Alžbety II. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Dosluhujúca šéfka vlády urobila tento formálny krok v deň, keď ju má vystriedať vo funkcii novozvolený líder Konzervatívnej strany Boris Johnson. Ešte pred príchodom do Buckinghamského paláca vyzvala svojho nástupcu, aby zabezpečil vystúpenie Británie z Európskej únie “spôsobom, ktorý bude fungovať pre celé Spojené kráľovstvo”.

Pred oficiálnym odovzdaním demisie absolvovala v Dolnej snemovni britského parlamentu svoje posledné interpelácie vo funkcii šéfky vládneho kabinetu. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Mayová poslancom povedala, že neskôr popoludní navštívi kráľovnú Alžbetu II. a oficiálne odstúpi z funkcie. Následne bude pôsobiť ako poslankyňa Dolnej snemovne britského parlamentu za mesto Maidenhead.

Odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová so svojím manželom Philipom Mayom rozpráva počas prejavu pred jej odchodom z Downing Street 10 do Buckinghamského paláca v Londýne 24. júla 2019. Zdroj: TASR/AP

Odkaz Corbynovi

Vodcovi opozičnej Labouristickej strany Jeremymu Corbynovi, ktorý ju v snemovni kritizoval za nesplnenie viacerých bodov volebného programu Konzervatívnej strany najmä v sociálnej oblasti, odchádzajúca britská premiérka povedala, že by ju možno v jej rozhodnutí odísť z čela strany mal nasledovať.

“Ako líderka strany, ktorá akceptovala, že nadišiel jej čas, možno nadišiel čas, aby aj on urobil to isté,” odkázala Mayová v parlamente Corbynovi, ktorý spochybnil aj mandát nového lídra Konzervatívnej strany a budúceho premiéra Borisa Johnsona.

Johnsonov mandát je podľa Corbyna slabý preto, že ho nezískal v parlamentných voľbách, ale vo vnútrostraníckom hlasovaní konzervatívcov, v ktorom ho podporilo necelých 100.000 členov strany.

Posledný potlesk premiérke

Poslanci Demokratickej unionistickej strany (DUP), liberálnych demokratov a Konzervatívnej strany Mayovej pri odchode zo snemovne tlieskali v stoji. Labouristi a poslanci Škótskej národnej strany (SNP) síce zostali sedieť, ale niekoľko ich premiérke tiež zatlieskalo.

Členovia Konzervatívnej strany sa v hlasovaní poštou rozhodovali medzi dvoma kandidátmi na svojho lídra, ktorými boli bývalý šéf britskej diplomacie a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson a minister zahraničných vecí Jeremy Hunt.

Na vnútrostraníckom korešpondenčnom hlasovaní, ktoré sa konalo od 6. do 22. júla, sa zúčastnilo 87,4 percenta zo 160.000 členov Konzervatívnej strany. Za Johnsonovho protikandidáta Jeremyho Hunta hlasovalo 46.656 konzervatívcov, Johnsonovi dalo svoj hlas 92.153 členov strany.

Na snímke z videa odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová rozpráva počas jej posledného kladenia otázok v Dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 24. júla 2019. Zdroj: TASR/AP

Farage pripustil možnosť volebného paktu s Johnsonom

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage pripustil v stredu možnosť dohody o volebnej spolupráci s predpokladaným novým konzervatívnym premiérom Borisom Johnsonom. Informovala o tom stanica BBC.

Farage sa však podľa vlastných slov musí najskôr presvedčiť o tom, že Johnson to myslí vážne so svojím odhodlaním zrealizovať odchod Spojeného kráľovstva z EÚ 31. októbra tohto roku.

“Je tu možnosť dosiahnutia dohody o volebnej spolupráci… potrebujeme im však dôverovať a to momentálne nie je jednoduché,” vyhlásil Farage na margo Johnsonových konzervatívcov.

Boris Johnson bol zvolený za nového šéfa vládnucej Konzervatívnej strany v straníckom korešpondenčnom hlasovaní, ktorého výsledky boli vyhlásené v utorok. Považuje sa za takmer isté nahradí odchádzajúcu premiérku Theresu Mayovú aj na čele vlády.

Šéf Strany brexitu Nigel Farage pripustil možnosť volebného paktu s Johnsonom. Zdroj: SITA/AP

Podľa Johnsona musí Británia odísť z EÚ 31. októbra tohto roku, či už s dohodou alebo bez dohody. Farage si však zatiaľ nie je istý, či svoj prísľub myslí skutočne vážne.

Ak by chcel Johnson uskutočniť v októbri brexit bez dohody, narazil by na odpor Dolnej snemovne britského parlamentu, ktorá by takýto krok musela schváliť. Podľa Faragea by preto nový premiér potreboval zmeniť rozloženie politických síl v snemovni prostredníctvom vypísania predčasných volieb.

V takomto prípade Farage nevylučuje možnosť dohody o volebnej spolupráci s Johnsonom, najskôr by sa však musel presvedčiť o úprimnosti jeho úmyslov.

“Konzervatívnej strane neverím ani slovo,” zdôraznil líder Strany brexitu, ktorá vyhrala májové eurovoľby v Británii so ziskom 32 percent hlasov. Poukázal pritom na porušovanie prísľubov týkajúcich sa brexitu zo strany Theresy Mayovej.

Prípadný volebný pakt Johnson-Farage by podľa BBC mohol zjednotiť tábor stúpencov brexitu. Samotný Johnson sa ale minulý týždeň vyjadril, že by konzervatívci nemali uzatvárať dohody s nijakou stranou.

 Traja ministri podali demisiu

Britskí ministri financií, spravodlivosti a rozvojovej pomoci – Philip Hammond, David Gauke a Rory Stewart – odstúpili v stredu zo svojich postov pred tým, ako má byť vymenovaný za premiéra novozvolený líder Konzervatívnej strany Boris Johnson. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Trojica proeurópskych konzervatívcov ohlásila už v uplynulých dňoch, že v prípade vymenovania Johnsona podá demisiu. Týmto krokom zrejme predišli odvolaniu novým premiérom. Ten podľa medializovaných informácií plánuje väčšiu reorganizáciu vládneho kabinetu, v ktorom má po novom pôsobiť mnoho radikálnych zástancov vystúpenia Británie z Európskej únie.

Svoju demisiu medzitým odovzdala do rúk kráľovnej Alžbety II. aj samotná dosluhujúca premiérka Theresa Mayová.

Hammond zverejnil na Twitteri kópiu svojho rezignačného listu, ktorý poslal Mayovej. Napísal, že trojročné pôsobenie v Mayovej vláde bolo preňho “výsadou”. “Domnievam sa, že váš nástupca musí mať voľnosť, pokiaľ ide o výber ministra, ktorý plne stojí za jeho politickým postojom,” dodal odchádzajúci šéf rezortu financií.

Minister spravodlivosti Gauke už pred niekoľkými dňami povedal, že nebude môcť vykonávať svoje povinnosti, ak sa Johnson v pozícii premiéra bude usilovať o tzv. brexit bez dohody. Odchod z Únie bez dohody by podľa jeho vyjadrenia pre noviny The Sunday Times viedol k potupe krajiny.