Top Zahraničné

Britská pravicová strana začala masívnu kampaň za vystúpenie krajiny z EÚ

LONDÝN – Britská pravicová Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) odštartovala dnes kampaň, ktorá si kladie za cieľ presvedčiť voličov, aby v plánovanom referende podporili vystúpenie Británie z EÚ. Líder UKIP Nigel Farage vyhlásil, že kampaň bude najväčšou v dejinách tohto hnutia a bude zahŕňať 300 mítingov po celej krajine, informovala agentúra DPA.

“Referendu bude dominovať oprávnené znepokojenie nad tým, prečo sme ‘Britániou bez hraníc’. Ak v referende uspejeme, budeme môcť zaviesť politiku, ktorá nezvýhodňuje ľudí z EÚ, a znížiť migračné saldo v Británii,” tvrdí Farage.

Voliči budú v referende, ktoré sa má konať do konca roka 2017, odpovedať na jedinú otázku: Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie alebo z nej vystúpiť? UKIP získala v májových parlamentných voľbách 13 percent hlasov, vzhľadom na britský volebný systém však obsadila iba jedno kreslo vo volebnom obvode Clacton.

Premiér David Cameron prisľúbil, že bude znova rokovať o podmienkach členstva krajiny v EÚ, požiadavky však zatiaľ nešpecifikoval. Uviedol iba, že “hlavnou témou bude zmena sociálneho programu kvôli zníženiu migrácie z EÚ”.