Politika Spoločnosť Zahraničné

Briti potleskom ďakovali zdravotníkom. Zapojil sa aj premiér Johnson

Zdroj: AP Photo / Kirsty Wigglesworth

LONDÝN – Obyvatelia Británie tlieskali vo štvrtok večer zo svojich okien, balkónov či veránd pracovníkom Národnej zdravotnej služby (NHS), aby im takýmto spôsobom prejavili vďaku za prácu, ktorú odvádzajú v boji s novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AP.

 

Do hromadného potlesku sa zapojil aj britský premiér Boris Johnson, ktorý na priedomí svojho domu tlieskal spoločne so svojim susedom – ministrom financií Rishim Sunakom. Podľa fotografií na sociálnych sieťach od seba politici udržiavali bezpečnostnú vzdialenosť.

Krátky potlesk pre lekárov, sestričky a ďalší zdravotnícky personál sa začal o 20.00 h miestneho času. Zorganizovala ho iniciatíva Clap For Carers. Inšpirovala sa tak obdobnými akciami, aké sa začali najskôr v pandémiou koronavírusu najzasiahnutejšom Taliansku, potom sa rozšírili do Španielska či Francúzska a následne aj zvyšku sveta – potleskom zdravotníkom prejavujú úctu napríklad už aj v Indii, píše agentúra Reuters.

Premiér Boris Johnson sa na Twitteri poďakoval zamestancom NHS a uviedol, že vláda ich podporí “ako len bude môcť”. Minister Sunak zase zdravotníkom odkázal, že “dostanú všetko, čo budú potrebovať”.

Do iniciatívy sa zjavne zapojili aj niektorí z členov britskej kráľovskej rodiny. Kensingtonský palác na svojom účte na sociálnej sieti Instagram zverejnil videozáznam potlesku princeznej Charlotty a princov Georgea a Louisa, detí princa Williama a jeho manželky Kate.

Williamov otec, 71-ročný princ Charles je aktuálne v domácej izolácii, keďže testy u neho preukázali chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Charlesovo ochorenie však podľa medializovaných informácií sprevádzajú len mierne príznaky.

V Británii chorobe COVID-19 podľahlo už 578 ľudí. Testovaných na koronavírus tam zároveň celkovo bolo 104.866 ľudí, z ktorých 11.568 malo pozitívne výsledky.

Johnson ešte v utorok večer vyzval, aby sa úradom prihlásilo 250.000 dobrovoľníkov, ktorí by doručovali potraviny a lieky, poskytovali dopravu pre pacientov a tovar a telefonovali by s tými, ktorí sa cítia v dôsledku samoizolácie osamelo. Do štvrtkového večera sa prihlásilo 670.000 ľudí, informuje agentúra Reuters.