Zahraničné Politika Top

Briti majú strach z brexitu. Hromadne žiadajú o pasy v štátoch EÚ

Mnohí Briti majú obavy z brexitu. (ilustračná fotografia TASR/AP)

BRATISLAVA/LONDÝN – Na konci marca má Veľká Británia definitívne zavŕšiť vystúpenie z Európskej únie (EÚ). Mnohým Britom sa to nepáči a chcú sa zabezpečiť pasom z inej krajiny Únie. Počet žiadostí o tento doklad sa výrazne zvýšil vo viacerých štátoch, a to najmä v Írsku, Nemecku, Portugalsku, ale aj v ďalších krajinách. 

Zvýšený dopyt Britov po pasoch štátov EÚ je pochopiteľný, pretože zatiaľ vôbec nie je jasné, ako bude regulovaná prevádzka na hraniciach medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom. Otázkou tiež zostáva, či dostanú obyvatelia Británie pracovné povolenia v krajinách EÚ. Mnoho Britov sa preto obáva ekonomických dôsledkov vyplývajúcich z brexitu a pociťuje neistotu.

Nárast požiadaviek na pasy v jednotlivých krajinách

NEMECKO: Počet Britov, ktorí prijali občianstvo v Nemecku, dosiahol rekordné čísla. V roku 2017 udelili nemecké úrady občianstvo 7 500 Britom. Pritom v roku 2015 to bolo len 622. V roku 2016, kedy prebehlo referendum o brexite, toto číslo vzrástlo na 2 865. Briti tak skončili v roku 2017 v rebríčku žiadostí o nemecký pas na druhom mieste. Viac ich bolo len z Turecka.

ÍRSKO: Ak má človek írske korene, požadovaný dokument je pre neho v krajine relatívne ľahké získať. Stačí, ak sa starý otec alebo stará matka narodili v Írsku. Od dotyčnej osoby a jej rodičov sa to nepožaduje. Podľa údajov tamojšej vlády v minulom roku požiadalo o írsky pas 183-tisíc obyvateľov Spojeného kráľovstva. Asi 85-tisíc pochádza zo Severného Írska. Títo ľudia majú právo na obe občianstva. Ďalších 98-tisíc žiadostí pochádzalo od obyvateľov zo zvyšku Veľkej Británie. Oproti roku 2017 je to nárast o 22 percent.

ŠPANIELSKO: V Španielsku na rozdiel od iných štátov EÚ nezaznamenali veľký počet žiadostí Britov o občianstvo. V skutočnosti sa v prvých desiatich mesiacoch zvýšil dopyt až trojnásobne v porovnaní s rokom 2015, ale cekový počet žiadosotí dosiahol len 166. Je to preto, že úrady tam od žiadateľov požadujú, aby v krajine žili aspoň desať rokov a musia sa tiež podrobiť jazykovému testu. Taktiež musia zodpovedať otázky o histórii, kultúre, politike a zemepise krajiny.

PORTUGALSKO: V susednej krajine Španielska sa počet žiadostí zvýšil zo 62 v roku 2015 na 500 v prvých desiatich mesiacoch roka 2018. Tam si Briti dokonca môžu ponechať britské pasy, aj keď získajú portugalské občianstvo.

O talianske štátne občianstvo požiadal aj britský herec Colin Firth. (SITA/AP)

TALIANSKO: Podľa hovorkyne iniciatívy “Briti v Taliansku” založenej po referende o brexite, žije v Taliansku 65-tisíc Britov. “Je isté, že počet britských občanov, ktorí požiadali o talianske občianstvo, sa výrazne zvýšil,” uviedla. Oficiálne čísla ale nie sú k dipozícii. O talianske štátne občianstvo požiadal napríklad aj herec Colin Firth. Jeho manželka je Talianka.

ŠVÉDSKO: Aj na severe Európy je badať tento trend. V roku 2015 podalo podľa migračných úradov žiadosť o občiantvo 511 Britov. O rok neskôr to bolo takmer 1 600 žiadostí, čiže viac ako trojnásobok. V polovici roka 2018 sa Veľká Británia v štatistikách objavila na 10. mieste medzi krajinami, ktorých obyvatelia požiadali o tamojší pas. Pred nimi sa umiestnili ľudia pôvodom napríklad zo Sýrie, Somálska a Afganistanu. Do konca mája dostalo švédsky pas 583 Britov.

V ostatných krajinách EÚ, ako sú napríklad Rakúsko, Poľsko, Česko a Grécko dosiahli počty žiadostí “len” dvojciferné čísla. 

Rozhádaný britský parlament bude na budúcu stredu opäť rokovať o dohode s EÚ o brexite. Predbežne sa má o nej hlasovať 14. januára.