Politika Zahraničné

Británia zaznamenala viac ako 60-tisíc nových prípadov koronavírusu. Krajina zavádza tvrdý lockdown

Premiér Veľkej Británie Boris Johnson - Zdroj: SITA/Hannah McKay/Pool photo via AP

LONDÝN – V Británii zaznamenali za posledných 24 hodín 60.916 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informovala v utorok stanica BBC s odvolaním sa na údaje britskej vlády. Denný nárast počtu prípadov po prvý raz od začiatku pandémie prekročil 60 tisíc.

V krajine hlásili aj úmrtia ďalších 830 osôb, ktoré mali v období posledných 28 dní pozitívny test na COVID-19. Anglicko a Škótsko od utorka zaviedli nový lockdown a obyvateľom oznámili, aby neopúšťali svoje domovy.

Britský premiér Boris Johnson v utorok na tlačovej konferencii povedal, že krajina začatím lockdownu podstupuje “ďalšiu veľkú obetu”. Vláda podľa jeho slov nemala inú možnosť, pretože podľa údajov z britského Národného štatistického úradu (ONS) sa koronavírusom nakazili viac ako dve percentá populácie. V krajine podľa jeho slov zaočkovali už viac ako 1,3 milióna ľudí a od budúceho týždňa by malo na území Británie fungovať takmer 1000 očkovacích miest.

Denné počty prípadov od 29. decembra presahujú 50.000, píše BBC. Rýchle šírenie nákazy spôsobuje nový variant koronavírusu, ktorý má podľa zistení o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia. Nový variant v kombinácii s najhorším obdobím počas zimy spôsobil “výrazný nárast” v počte osôb, ktoré boli v decembri pozitívne testované na COVID-19, povedal zdravotnícky poradca britskej vlády Chris Whitty. V Británii od začiatku pandémie potvrdili celkom 2.774.479 prípadov nákazy a viac ako 76.000 ľudí zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19.

Premiér zrušil návštevu Indie

Britský premiér Boris Johnson v utorok zrušil svoju plánovanú cestu do Indie, ktorú mal podniknúť v priebehu januára. Ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol povinnosť dohliadať na riešenie zhoršujúcej sa koronavírusovej pandémie vo svojej krajine, informovala tlačová agentúra Reuters. “Premiér dnes ráno hovoril so svojím indickým náprotivkom Naréndrom Módím a vyjadril ľútosť nad tým, že tento mesiac nebude môcť navštíviť Indiu, ako bolo plánované,” uviedla hovorkyňa Johnsonovej kancelárie.

“Vo svetle celoštátneho lockdownu oznámeného včera večer a rýchlosti, akou sa šíri nový variant koronavírusu, premiér vyhlásil, že je preňho dôležité zostať v Spojenom kráľovstve, aby sa mohol sústrediť na domácu odozvu na krízu,” dodala hovorkyňa. Britská vláda v decembri ohlásila Johnsonov zámer navštíviť Indiu v rámci úsilia urýchliť obchodné rokovania, keďže Londýn po vystúpení z Európskej únie hľadá nové bilaterálne dohody.

Kríza spojená s pandémiou COVID-19 sa však medzitým v Británii zhoršila. Prudko narastá počet infikovaných osôb, ako aj hospitalizácií, čo súvisí so šírením nového, prenosnejšieho a infekčnejšieho variantu koronavírusu. Johnson preto v pondelok oznámil pre Anglicko nový celoplošný lockdown – obmedzenie pohybu obyvateľstva. Očakáva sa, že v poradí tretí takýto lockdown potrvá najmenej do polovice februára.

“Premiér podľa vlastných slov dúfa, že bude schopný zavítať do Indie ešte v prvej polovici roka 2021 a pred letným summitom skupiny G7 v Spojenom kráľovstve, na ktorom bude premiér Módí ako hosť,” zakončila hovorkyňa Downing Street č. 10. Šéf úradu britskej vlády Michael Gove pre spravodajskú stanicu Sky News v utorok povedal, že nevie presne povedať, kedy budú opatrenia odvolané, varujúc pred “veľmi, veľmi náročnými týždňami”. “Domnievam sa, že je správne povedať, že začiatkom marca by sme mohli prikročiť k zrušeniu niektorých z týchto obmedzení, ale nie nevyhnutne všetky,” dodal Gove.