Politika Zahraničné

Británia odkazuje Iránu, aby okamžite prepustil tanker aj s posádkou

Mayová viedla v pondelok mimoriadne zasadanie špeciálneho bezpečnostného výboru Cobra. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Británia vyzvala v pondelok Irán, aby okamžite prepustil ropný tanker plávajúci pod britskou vlajkou, ktorý zadržal v piatok v Hormuzskom prielive. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

“Plavidlo bolo zadržané pod falošnou a nezákonnou zámienkou a Iránci by ho mali okamžite prepustiť aj s posádkou,” povedal hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej. Dodal, že Británia si neželá konfrontáciu s Iránom, ale považuje za neakceptovateľné zadržať loď plaviacu sa medzinárodne uznanými námornými trasami.

Mayová viedla v pondelok mimoriadne zasadanie špeciálneho bezpečnostného výboru Cobra, zloženého z predstaviteľov ministerstva dopravy, rezortu vnútra a polície. Podľa premiérkinho hovorcu sa diskutovalo o spôsoboch posilnenia bezpečnosti a dohliadania na komerčnú lodnú dopravu.

Hovorca iránskej vlády Alí Rabií v pondelok povedal, že zadržanie britského tankera bolo právnym opatrením.

“Zadržanie britského tankera bolo zo strany Iránu právnym opatrením. Irán loď zastavil, aby zaistil regionálnu bezpečnosť,” uviedol na tlačovej konferencii v Teheráne Rabií.

Incident so zadržaním britskej lode prišiel po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.

Piatkové zadržanie tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny.