Zahraničné Politika

Babiš telefonoval s Mayovou. Odmietla nové referendum o brexite

Andrej Babiš telefonoval s Theresou Mayovou. (archív)

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová odmietla v sobotnom telefonickom rozhovore druhé referendum o odchode z Európskej únie. Informoval o tom v stredu český premiér Andrej Babiš.
“Povedal som jej, že najlepším riešením by bolo, aby Veľká Británia zostala v Európskej únii. Preto som presvedčený, že stojí za to vypísať nové referendum,” uviedol Babiš na Twitteri s tým, že o brexite s Mayovou diskutoval cez víkend. “Odmietla to, ale stále to podľa mňa nie je vylúčené”.

Agentúra Reuters pripomína, že Mayová utrpela v utorok ponižujúcu porážku, keď poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ani na druhý pokus neschválili dohodu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú dosiahla jej vláda.

V stredu by poslanci Dolnej snemovne mali hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody, ktoré však podľa pozorovateľov tiež nebude úspešné. V takomto prípade by mal parlament vo štvrtok hlasovať o odklade termínu odchodu z Únie. V prípade, že poslanci tento návrh schvália, bude musieť premiérka o jeho odsúhlasenie požiadať Európsku úniu.

Británia odíde z EÚ 29. marca po dohode na poslednú chvíľu, tvrdí Johnson

Británia opustí Európsku úniu 29. marca po tom, ako sa “o päť minút dvanásť” dosiahne dohoda. Vyhlásil to v stredu bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson.

Jeden z najprominentnejších britských stúpencov brexitu povedal pre rozhlasovú stanicu LBC, že stredajšie parlamentné hlasovanie, ktoré by malo vylúčiť brexit bez dohody, neznamená, že takýto odchod bude zmetený zo stola.

“Je celkom možné, že parlament symbolicky odhlasuje, že nechce odchod bez dohody… ale potom sa stane, že podľa zákona Británia opustí Európsku úniu 29. marca, pretože to zákon stanovuje,” dodal Johnson.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ani na druhý pokus neschválili v utorok dohodu o odchode Británie z Európskej únie, ktorú dosiahla vláda premiérky Theresy Mayovej.

V stredu by poslanci Dolnej snemovne mali hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody, ktoré však podľa pozorovateľov tiež nebude úspešné. V takomto prípade by mal parlament vo štvrtok hlasovať o odklade termínu odchodu z Únie. V prípade, že poslanci tento návrh schvália, bude musieť premiérka o jeho odsúhlasenie požiadať EÚ.