Politika Zahraničné

Británia o niekoľko hodín odíde aj z jednotného trhu EÚ. Ohlási to zvon Big Ben

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Osud Británie “je teraz pevne v našich rukách”, vyhlásil premiér Boris Johnson vo štvrtok, len niekoľko hodín pred definitívnym odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie, z jej jednotného trhu. Ukončia sa tým takmer pol storočie trvajúce a často búrlivé vzťahy ostrovnej krajiny s jej európskymi susedmi v rámci EÚ.

 

Zložitý odchod Veľkej Británie z Európskej únie bude naplno platiť, keď zvon Big Ben v centre Londýna odbije 23.00 h miestneho času (24.00 h SEČ) a práve vtedy bude väčšina európskej pevniny vítať nový rok 2021.

Vystúpenie z EÚ, teda brexit, dominovalo britskej politike od júna 2016, keď voliči v referende tesnou väčšinou odhlasovali odchod z eurobloku. Otvorili sa tým hlboké politické a sociálne rany, ktoré sú stále boľavé, analyzuje AFP.

Z právneho hľadiska odišla Británia z EÚ 31. januára, ale ocitla sa ešte v prechodnom období, pretože bolo treba dohodnúť vzájomné pobrexitové obchodné vzťahy. Rokovania o nich sa často zadrhávali, ale dohoda o voľnom obchode nakoniec vznikla na Štedrý deň.

Keď sa už toto prechodné obdobie skončí, pravidlá Európskej únie nebudú v Británii platiť a okamžitým následkom brexitu bude aj koniec slobodného pohybu vyše 500 miliónov ľudí medzi Britániou a 27 členskými krajinami EÚ.

Colné pohraničné kontroly sa prvýkrát po desaťročiach vrátia a napriek dohode o voľnom obchode sa očakávajú rady na hraniciach a narušenia dopravy kvôli dodatočnej byrokracii.

Boris Johnson označil schválenie obchodnej dohody v britskom parlamente vo štvrtok skoro ráno za “nový začiatok v dejinách našej krajiny a za štart nového vzťahu s EÚ ako s naším najväčším spojencom”.