Zahraničné

Británia: Johnson, sa má ospravedlniť za slová o burkách

Ilustračné foto ZDROJ TASR

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová a ďalší vplyvní konzervatívci vyzvali v utorok bývalého ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, aby sa ospravedlnil za stĺpček v novinách, v ktorom napísal, že ženy v burkách vyzerajú ako „poštové schránky” a bankoví lupiči.

Johnson, ktorý podal demisiu minulý mesiac pre spor okolo tzv. brexitu, uviedol spomínané prirovnania v článku zverejnenom v pondelok v britskom denníku Daily Telegraph. Johnson napísal, že je proti zákazu buriek a ďalších odevov zahaľujúcich tvár, ale dodal, že je “úplne komické, keď ľudia dobrovoľne chodia po svete s výzorom poštovej schránky”.

Jeho článok vyvolal kritiku moslimských organizácií a kolegov-politikov, uviedla v utorok tlačová agentúra AP. Predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis v tweete napísal, že požiadal Johnsona, aby sa ospravedlnil. Mayová oznámila, že s Lewisom súhlasí.

„Naozaj si myslím, že by sme mali byť všetci veľmi opatrní v tom, aký jazyk a slová používame. A niektoré slová, ktoré Boris použil pri opise výzoru ľudí, sú očividne urážlivé,” uviedla britská premiérka. Zatiaľ nič nenaznačuje, že sa Johnson plánuje podvoliť.

Niekoľko európskych krajín, vrátane Francúzska, Belgicka a Dánska, zakázalo na verejnosti závoje zahaľujúce tvár, ale žiadna z hlavných politických strán v Británii takéto obmedzenie nepodporuje. „Som presvedčená, že ženy by si mali samy vybrať, ako sa budú obliekať,” vysvetlila Mayová.