Banská Bystrica Brezno Regióny

Brezno prišlo so zaujímavým nápadom. Obyvatelia mesta si môžu na zimu adoptovať chodníky

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BANSKÁ BYSTRICA – Takzvanú adopciu chodníkov za úhradu ponúka mesto Brezno svojim občanom, aby mu tak pomohli so zimnou údržbou. Plošnú údržbu všetkých miestnych komunikácií je podľa samosprávy fyzicky nemožné zabezpečiť a mesto preto prišlo s týmto zaujímavým riešením.

Po legislatívnej zmene, ktorá presunula povinnosť údržby všetkých chodníkov na samosprávy, posilnili Technické služby (TS) Brezno nielen oblasť ľudských zdrojov ale aj strojové vybavenie. Špeciálne v prípade snehovej kalamity či poľadovice sú však kapacitné možnosti ktoréhokoľvek správcu komunikácií logicky obmedzené. Samospráva v zastúpení TS Brezno najnovšie ponúka v rámci zimnej údržby mesta možnosť spolupráce. Pôjde predovšetkým o čistenie chodníkov priľahlých k bytovým domom na území mesta od snehu.

„Občan, ktorý sa zapojí, dostane potrebné náradie a na základe výzvy formou SMS správy bude vykonávať odpratávanie snehu na danom úseku. Jedna hodina práce predstavuje približne 50 metrov odprataného úseku pri výške snehu približne päť centimetrov. Práca bude za odplatu štyri eurá za hodinu brutto,“ priblížil riaditeľ TS Lukáš Jeremiáš. „Oslovili sme jednotlivé správy bytov a občanov nášho mesta s tzv. adopciou chodníkov na dohodu za úhradu a do uvedeného sa budeme snažiť zapojiť aj dlhodobo nezamestnaných,“ doplnil primátor Tomáš Abel.

„Uplynulá zima preverila, ako sme pripravení, keďže sme prvý rok mali v správe aj údržbu chodníkov, ktorých máme viac ako 90 kilometrov. Napriek tomu, že sme vynaložili všetky naše sily a kúpili aj novú techniku, zďaleka to nepostačuje na úpravu chodníkov v krátkom čase tak, ako si obyvatelia predstavujú,“ uviedol primátor Tomáš Abel. Vedenie mesta preto prijalo opatrenie, ktoré má situáciu počas nasledujúceho zimného obdobia zlepšiť.