Domáce Spoločnosť Politika Top

Brexit postihne aj Slovákov. Študentov čakajú zmeny

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zostať, alebo odísť? Túto otázku si zrejme kladie množstvo Slovákov, ktorí žijú vo Veľkej Británii. Hoci oficiálne opúšťajú Briti EÚ už 31. januára, vďaka dohodnutému prechodnému obdobiu budú mať aj naši občania viac času rozhodnúť sa, čo ďalej. Pokiaľ by sa rozhodli zostať v Spojenom kráľovstve aj naďalej, musia vybaviť hneď niekoľko záležitostí. Zmeny čakajú aj študentov. 

 

Hoci Briti Úniu opustili k 31. januáru 2020, do konca tohto kalendárneho roku platí takzvané prechodné obdobie. Počas neho Veľká Británia už nebude členom EÚ, ale naďalej zotrvá v jednotnom trhu a colnej únii. 

Obidve strany chcú využiť prechodné obdobie na rokovania o budúcich vzťahoch a najmä o dohode o voľnom obchode. Podľa diplomatov EÚ by obe strany mali byť pripravené v októbri, aby bola dohoda ratifikovaná pred koncom budúceho roka a aby včas vstúpila do platnosti. Rovnako do konca prechodného obdobia môžete aj ako turista navštíviť Spojené kráľovstvo len s občianskym preukazom. Táto situácia sa môže ale nemusí po roku 2020 zmeniť. Ak však slovenský občan príde do Británie po 1. februári 2020 a zostane tam viac ako 90 dní, či už ide o študenta alebo zamestnanca, musí sa registrovať do novej schémy (temporary leave to remain), ktorá mu umožní zostať v Británii tri roky.

Podľa odhadov žije v Spojenom kráľovstve približne 100-tisíc Slovákov. Najviac v Londýne a jeho okolí a potom v strednom Anglicku, v priemyselných oblastiach okolo Manchestru a Sheffieldu. Okrem priemyslu pracujú naši občania hlavne v sektore služieb a zdravotníctve, pričom v Londýne zastávajú aj lukratívne manažérske pozície.

Iba formality

Brexit by právo Slovákov na pobyt v Británii nemal veľmi ovplyvniť. Pokiaľ splnia potrebné náležitosti, môžu v tejto krajine zostať aj naďalej. Musia však požiadať o tzv. štatút usídlenia (settled) alebo predbežného usídlenia (pre-settled), podľa toho, koľko rokov sa v krajine zdržiavajú.

Zdroj: TASR / AP

Štatút usídlenia je vytvorený pre občanov EÚ, ktorí v Británii žijú päť alebo viac rokov bez výrazne dlhších pobytov mimo krajiny. Štatút predbežného usídlenia sa týka tých ostatných, ktorí by však po uplynutí piatich rokov mali požiadať o zmenu štatútu. Všetci občania by sa mali prihlásiť do konca júna 2021. Ministerstvo zahraničných vecí pre potreby Slovákov žijúcich v Británií vytvorilo webovú stránku, kde nájdu detailné informácie.

Po brexite by pre občanov EÚ prichádzajúcich do Británie mali platiť rovnaké pravidlá ako pre tých z krajín mimo Únie. Zatiaľ však nič nie je isté a o budúcnosti migračnej politiky by sa malo rozhodnúť v najbližších mesiacoch.

A čo študenti?

Veľkú časť občanov z Európskej únie v Británii, ktorých brexit zasiahne, tvoria študenti. Tí v súčasnosti platia rovnaké poplatky ako britskí občania a majú tiež nárok na študentskú pôžičku. Situácia sa však po brexite môže zmeniť a aj naši študenti budú môcť byť zaradení do kategórie tzv. “medzinárodných študentov,” ktorí si štúdium musia hradiť dopredu iným spôsobom. Takýmto spôsobom dnes fungujú študenti z krajín mimo EÚ. “Vzdelávanie a štúdium na vysokých školách a univerzitách je plne v rukách národných štátov. Táto politika je nezávislá od členstva štátu v EÚ. Spojené kráľovstvo v súčasnosti umožňuje študentom z krajín EÚ a EZVO (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) študovať na britských vysokých školách a univerzitách za rovnakých podmienok ako majú domáci britskí študenti. Ide predovšetkým o poplatky za štúdium, ako aj ľahší prístup k študentským pôžičkám,” informuje ministerstvo zahraničných vecí. Konečné slovo tak bude mať vláda, ktorá rozhodne, ako sa bude k takýmto študentom pristupovať.

Väčšina univerzít v Británii podľa TASR vyjadruje solidaritu so svojimi súčasnými európskymi študentmi už od vyhlásenia výsledku referenda z roku 2016. O výške ročného školného – momentálne 9 250 libier za bakalárske štúdium – však rozhoduje vláda, a nie jednotlivé školy. Minimálne v školskom roku 2020/2021 by však všetko malo zostať po starom a študenti by tak mali platiť také ceny, aké platia domáci.

Neistá je tiež budúcosť programu Erasmus, vďaka ktorému študenti vysokých škôl študujú na zahraničnej univerzite. Aj o jeho prípadnom pokračovaní by sa malo rozhodovať v najbližších mesiacoch.

 

Mohlo by vás zaujímať: