Top Zahraničné

Brexit by mohol vyvolať reťazovú reakciu na východe Európy

BERLÍN – Vystúpenie Británie z Európskej únie by mohlo podnietiť podobné kroky v iných členských štátoch vo východnej Európe, varoval luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn vo včera zverejnenom rozhovore.

Briti budú vo štvrtok 23. júna hlasovať o členstve svojej krajiny v EÚ. Výsledky referenda môžu mať ďalekosiahle dôsledky pre politiku, ekonomiku, obranu i diplomacie na európskom kontinente, pripomína v správe agentúra Reuters.

“Nemožno vylúčiť, že brexit povedie k reťazovej reakcii vo východnej Európe,” povedal Asselborn pre nemecké noviny Tagesspiegel am Sonntag.

Šéf luxemburskej diplomacie vyhlásil, že bolo “historickou chybou” britského premiéra Davida Camerona vôbec uvažovať o vypísaní referenda o členstve Británie v EÚ. Ak by sa aj Británia rozhodla zotrvať v únii, podľa Asselborna “by to nevyriešilo problém, ktorý pramení z negatívneho postoja Britov voči Európskej únii”.

Asselborn uviedol, že niekedy má pocit, že Cameron a šéf poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski sa v tichosti dohodli na oslabovaní európskej integrácie. “Zdá sa, že obaja majú rovnaký program, pokiaľ ide o ich kritický postoj k EÚ,” dodal.

Poľská konzervatívna a euroskeptická vláda sa od vlaňajšieho víťazstva vo voľbách dostala do rozporov s predstaviteľmi EÚ v celom rade oblastí, od slobody prejavu a zachovávania demokracie po energetiku a otázky životného prostredia.

Poľsko je najväčšou ekonomikou vo východnej časti EÚ a najväčším príjemcom štrukturálnych fondov v únii. Británia na druhej strane prevádza do Bruselu viac peňazí, ako z neho dostáva späť, čo patrí k argumentom zástancov odchodu z EÚ v kampani pred referendom.