Politika Zahraničné

Brazílsky prezident Bolsonaro zrušil dekrét, ktorý uľahčoval prístup k zbraniam

Brazílsky prezident Bolsonaro zrušil dekrét, ktorý uľahčoval prístup k zbraniam. Zdroj: TASR/AP

BRAZÍLIA – Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zrušil v utorok svoj dekrét zo začiatku mája, ktorým chcel v krajine zaviesť voľnejšie pravidlá nákupu a držby zbraní. Rozhodol sa tak po tom, ako tento krok narazil na právne a politické prekážky, informovali tlačové agentúry AFP a DPA.

 

Dekrét minulý týždeň odmietla horná komora parlamentu, ktorej členovia sa vyslovili za riešenie tejto problematiky prostredníctvom zákonodarstva. O ďalšom osude opatrenia mala následne rozhodovať dolná komora parlamentu.

V stredu mal navyše brazílsky najvyšší súd pojednávať o tom, či je Bolsonarov dekrét v súlade s ústavou.

Zmena pravidiel by umožnila miliónom Brazílčanov nosiť na verejnosti nabité zbrane.

Bolsonaro, ktorý zvíťazil vo voľbách v októbri minulého roka, sľúbil počas predvolebnej kampane vyzbrojiť obyvateľstvo s cieľom znovu nastoliť v krajine zákon a poriadok. Ešte v polovici januára podpísal dekrét, na základe ktorého mohli Brazílčania vlastniť až štyri strelné zbrane a získali prístup k zbraniam väčších kalibrov. Ďalší dekrét z mája povoľoval pušky už len vlastníkom pozemkov, zároveň však zmierňoval obmedzenia v oblasti dovozu zbraní a umožňoval jednotlivcom kupovať si väčšie množstvo streliva.

Popri zrušení májového dekrétu Bolsonarova vláda ohlásila tri nové dekréty týkajúce sa tejto záležitosti, doplnila DPA s odvolaním sa na správu brazílskej národnej tlačovej agentúry Agencia Brasil.

V Brazílii zomrelo v roku 2017 násilnou smrťou viac ako 63.000 ľudí, čo bol 2,9-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ochrancovia ľudských práv a neziskové organizácie, ako aj bezpečnostní experti v krajine namietajú, že viac zbraní prispeje k ďalšiemu nárastu násilia.