Domáce Spoločnosť Top

Bratislavskú stanicu za stovky tisíc eur iba zaodeli kvôli šampionátu do nového obalu

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vyburcovali fanúšikov k podpore domáceho tímu. Nadšenci tohto športu sa kvôli šampionátu presúvajú do najväčších slovenských miest. Železnice Slovenskej republiky sa preto rozhodli konečne investovať aspoň do malej úpravy priestorov inak zanedbanej bratislavskej hlavnej stanice. O veľkej rekonštrukcii však nemožno hovoriť. Železničná stanica má za sebou len pár kozmetických úprav. Ich hodnota však dosahuje astronomické čísla.

 

Dlhé roky zanedbávaná, ošarpaná a špinavá Hlavná stanica v Bratislave sa aspoň pred hokejovým šampionátom dostala ako tak do ,,pucu”.  S čiastkovými úpravami Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali už koncom februára tohto roka a investovali do nich nemalý balík. Mnohým sa však môže zdať, že k výrazným zmenám nedošlo. Zoznam úprav ale nie je krátky. Za necelé dva mesiace sa podarilo aspoň v malej miere zveľadiť vnútorné aj vonkajšie priestory.

Zdroj: Glob.sk

,,Železnice Slovenskej republiky na čiastkové úpravy a hlavnej stanice pred Majstrovstvami sveta v hokeji do 30.apríla minuli z vlastných zdrojov niečo viac ako 380 – tisíc eur,” doplnil pre Glob.sk hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Nielen interiér železničnej stanice prešiel súborom úprav. Pred majstrovstvami však stihli aj malú rekonštrukciu zovňajšku stanice. Kvôli výmene svetelného nápisu – Bratislava Hlavná stanica museli železnice tiež načrieť hlbšie do vrecka. Len úkony spojené s jeho inštaláciou, ako je vypracovanie projektovej dokumentácie, inžinierske činnosti, autorský dohľad a realizácia, vyšli ŽSR na 33 875 eur.

Zdroj: Glob.sk

Podľa slov hovorcu Železníc Slovenskej republiky Michala Lukáča ,,komplexná rekonštrukcia zostáva naďalej prioritou ako ŽSR, tak aj rezortu dopravy”. Cestujúci sa môžu aj v budúcnosti tešiť na ďalšie zmeny a úpravy priestorov stanicie. Tie však budú vykonané až po architektonickej súťaži.

Toto nepotrebujeme

Ako sa na nové úpravy pozerajú cestujúci sme sa išli presvedčiť na Hlavnú stanicu. Mnohým sa však vynovená fasáda zdá nepotrebná. ,,Táto stanica je hanbou Slovenska už dlho. Teraz je to krajšie, ale kedy radšej vlaky nemeškali,” povedal Martin z Bernolákova. Pani Etela sa na rekonštrukciu pozrela z finančnej stránky. ,,Za toľko peňazí a spravili len toto? Pre cestujúcich sa nič nezmenilo. Kedy radšej spravili eskalátory a nedávali nálepky na zem,” reagovala pohoršene. Stretli sme sa však aj s pozitívnymi ohlasmi. ,,Konečne je ako tak reprezentatívna. Už sa za ňu nemusíme hanbiť,” s úsmevom odpovedala cestujúca Lucia.

Galéria
Budova Hlavnej stanice v Bratislave pred rekonštrukciou. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Budova Hlavnej stanice v Bratislave po rekonštrukcii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Sklenený strop v hlavnej hale železničnej stanice pred rekonštrukciou. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Sklenený strop v hlavnej hale železničnej stanice po rekonštrukcii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Hala železničnej stanice pred rekonštrukciou. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Hala železničnej stanice po rekonštrukcii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bývalá hlavná čakáreň pred rekonštrukciou. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Zrekonštruovaná čakáreň po rekonštrukcii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next