Bratislava Regióny

Bratislavské múzeum pripravuje výstavu. Pripomenúť si chcú pripojenie Bratislavy k Československu

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Múzeum mesta Bratislavy (MMB) začne tohtoročné aktivity pre verejnosť výstavou Bratislava 1919. Jej podtitul 100 rokov od pripojenia k Československu potvrdzuje významný medzník v histórii hlavného mesta Slovenska.

 

 “Bude to zaujímavá výstava. Odhalí osobnosti, ktoré verejnosť vníma inak. Napríklad dosť veľkú úlohu zohrá Janko Jesenský, čo bude prekvapenie. My máme aj jeho múzeum, ale je z technických príčin dočasne zatvorené. Výstavu otvoríme 12. februára a o štyri dni neskôr začneme dvojročný projekt Ako sa hrali naši. Na hrade Devín pripravujeme veľa podujatí, opäť nebudú chýbať letné Rímske hry v Gerulate,” uviedla pre TASR vedúca oddelenia komunikácie MMB Beáta Husová.

Podľa nej sa dlhodobý projekt týka hier a hračiek. Jeho hlavná myšlienka je o spájaní generácií, rozprávaní, porovnávaní hier a hračiek detí v minulosti a súčasnosti. Zmysel, podstata, spôsob hry aj podoba hračiek rôznych generácií záviseli vraj najmä od spoločenskej atmosféry a životného štýlu, v ktorých deti vyrastali a vyrastajú.

Okrem historických hračiek z depozitára MMB návštevníci spoznajú hračky rôznych osobností, ktoré prídu na mesačné stretnutia a budú rozprávať o svojom hravom detstve.

“Prvým hosťom bude herec František Kovár, ktorý donesie svoje hračky,” dodala Husová.