Bratislava Regióny

Bratislavské mestské časti presúvajú špecializované zbery či jarné upratovania. Pre koronavírus

Ilistračná fotografia, Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Viaceré bratislavské mestské časti rušia, respektíve presúvajú pre aktuálnu situáciu okolo nového koronavírusu špecializované zbery na iné termíny. Týka sa to napríklad zberu veľkorozmerného a biologického odpadu zo záhrad či zberu starých elektrospotrebičov. Samosprávy o tom informujú na svojich webových stránkach.

 

 “Obyvateľov ubezpečujem, že v žiadnom prípade neprídu o možnosť zbaviť sa starého nábytku či odpadu zo záhrady. V dôsledku opatrení nariadených vládou ich však nemôžeme zorganizovať v tomto kritickom období,” približuje starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová s tým, že o náhradných termínoch bude mestská časť informovať v dostatočnom predstihu.

Zber elektroodpadu z dôvodu preventívnych opatrení zrušil aj Ružinov, ktorý rovnako zrušil plánované každoročné jarné upratovanie. “Uvedená situácia nás mrzí. Sme však presvedčení, že dodržiavaním vládnych opatrení a zodpovedným prístupom všetkých obyvateľov sa nám šírenie vírusu podarí zastaviť čo najskôr,” konštatuje mestská časť.

Treba chrániť živnotné prostredie, tvrdí Nové Mesto

Odoberanie biologicko-rozložiteľného odpadu prerušilo Stredisko údržby zelene EKO – podniku VPS v Novom Meste. Mestská časť taktiež pozastavila aj bezplatný zber elektroodpadu priamo z bydliska. “Vývoj situácie si vyžaduje chrániť nielen životné prostredie, ale predovšetkým zdravie všetkých občanov vrátane prepravcov a ostatných ľudí, ktorí službu bezplatného zberu elektroodpadu a jeho recyklácie zabezpečujú,” píše na svojej webovej stránke s tým, že služba bude obyvateľom k dispozícii hneď, ako to situácia dovolí.

Zber komunálnych odpadov z domácností s obsahom nebezpečných látok je v mestských častiach naplánovaný na máj. Harmonogram zberu zverejnila na svojej stránke aj Petržalka. Zber sa týka starých náterových hmôt, odpadových rozpúšťadiel, pesticídov, olejov a tukov, ktoré však musia byť uzavreté v pevných obaloch. Zbierať by sa mali zároveň aj batérie, akumulátory, žiarivky a iný odpad obsahujúci ortuť, vyradené zariadenia ako chladničky, mrazničky, počítače, televízory, monitory, žehličky, práčky či mixéry.