Bratislava Regióny Top

Bratislavčanov poriadne nahneval primátor. Dôvodom je, že sa tento rok zadarmo nezvezú

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Prvý Európsky týždeň mobility s novým primátorom a už prichádzajú zmeny. Kým obyvatelia Bratislavy a jej návštevníci boli zvyknutí, že na jeden týždeň v roku im stačí pri cestovaní MHD použiť iba vodičský preukaz, dnes je všetko inak. Mestský Dopravný podnik Bratislava totiž spravil viacerým škrt cez rozpočet a pre cestujúcich prichystal iba zľavy na lístky. Tie majú motivovať ľudí, aby presadli z áut do hromadnej dopravy a odľahčili tak prepchaté cesty. Verejnosť pre tento krok ale pochopenie nemá a primátorovi posielajú ostrý odkaz. 

 

Aktualizované 18.9. o 10:45

Pre množstvo ľudí v Bratislave predstavoval Európsky týždeň mobility (ETM) zmenu, kedy jednak vedeli ušetriť peniaze, ale aj čas a nervy za volantom. Na cestovanie im stačil vodičský preukaz, ktorý bol braný ako cestovný lístok. Aj keď kolujú legendy o tom, že tento typ “lístka” niektorí revízori neakceptovali, táto akcia bola medzi ľuďmi mimoriadne obľúbená. Magistrát spolu s Dopravným podnikom sa ale rozhodli pre razantný krok – vodičský preukaz tento rok už nebude platiť ako cestovný lístok. Dôvod je vraj prostý – aj keď je prioritným cieľom týždňa mobility presvedčiť čo najviac ľudí, aby opustili autá a presadli do MHD, ľudia využívali MHd iba počas akcie. To vraj spôsobovalo najmä preplnené dopravné prostriedky.

“V predošlých rokoch si niektorí vodiči a vodičky zvykli, že počas týždňa mobility môžu na svoj vodičský preukaz bezplatne cestovať verejnou dopravou. Dáta nám ale nepotvrdili udržateľný nárast cestujúcich MHD na základe tejto akcie. Počas bezplatného obdobia síce verejnou dopravou cestovalo viacej ľudí, v následnom období sa ale tento nárast neudržal. Preto tento rok s touto akciou nepokračujeme, nakoľko výpadok v príjmoch z cestovných lístkov nepriniesol dostatočný benefit pre dopravu v meste,” vysvetlil hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

Zľava na ročnú električenku

Z toho dôvodu sa tento rok rozhodli pre zmenu a počas ETM zlacnili ročný cestovný lístok MHD o zhruba 25 percent. Kým doteraz stál základný ročný lístok okolo 265 eur, po novom bude stáť necelých 200 eur. “Predpokladáme, že cestujúci, ktorí si kúpia ročný cestovný lístok, sú viacej motivovaní MHD počas roka aj reálne využívať, čím odľahčujú dopravu v meste,” vysvetlil zámer Bubla. Následne dodal, že si zľavou chcú overiť, či lacnejší ročný lístok aj reálne prinesie nejaké výsledky v podobe viacerých užívateľov MHD. V prípade, ak sa im zámer potvrdí, bude to pre nich potrebný impulz, aby prehodnotili ceny predplatených cestovných lístkov.

“Našim cieľom je, aby verejnosť využívala viac mestskú hromadnú dopravu ako individuálnu dopravu a nielen v obmedzenom čase. Tohtoročné aktivity v rámci ETM sme komunikovali prostredníctvom tlačovej správy, na našej webovej stránke a na sociálnych sieťach. Tému rovnako komunikovali aj Bratislavská integrovaná doprava, Bratislavský samosprávny kraj, Dopravný podnik Bratislava,” uviedol na záver.

Európsky týždeň mobility sa tento rok nenesie v duchu jázd zdarma na vodičský preukaz. Mestský podnik zlacnil ročnú základnú električenku o 25 percent. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Predajne sú vyťažené

Na vec sa Glob.sk pýtal aj Dopravného podniku Bratislava. Podľa ich slov o novinke pri Európskom týždni mobility informovali najmä prostredníctvom médií, ale tiež na predajniach a vo vybraných vozidlách MHD. “Rozumieme, že zďaleka nie každý disponuje pripojením k internetu, či je aktívny na sociálnych sieťach a ak aj áno, ešte to neznamená, že musí sledovať stránky Dopravného podniku Bratislava, či niektoré mestské a iné stránky. Preto sme o tejto akcii informovali verejnosť najmä prostredníctvom všetkých druhov médií (aj tlačených) a tiež prostredníctvom letákov a plagátov na našich predajných miestach a vo vozidlách MHD,” vysvetlila hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Dodala, že do dnešného dňa neevidujú žiadnu sťažnosť zo strany cestujúcich na zmeny, ktoré zaviedli. Avšak, podľa jej slov tarifné oddelenie podniku informuje o zaujímavej skutočnosti. “Informuje nás o veľkom vyťažení predajní.Cestujúcej verejnosti aj z tohto dôvodu odporúčame, aby využili aj možnosť elektronickej kúpy predplatného cestovného lístka, ktorý si, ak ešte nedisponujú čipovou kartou, môžu nechať zaslať priamo domov na svoju adresu,” uzavrela.

Dopravný podnik o novinkách počas Európskeho týždňa mobility informoval aj prostredníctvom plagátov. Zdroj: dpb.sk

Najviac využívame auto

Vzhľadom na prebiehajúcu akciu urobila investičná skupina Wood&Company prieskum, ktorý druh dopravy Slováci najviac využívajú. Dáta potom porovnali aj s inými krajinami. Vyšlo im, že najčastejšie využívame pri presune z bodu A do bodu B auto a to až v trištvrtine prípadov. Autobusy a trolejbusy využívame v takmer 16-tich percentách a využívanie vlaku predstavuje desatinu z celku. “V EÚ medzi rekordérov v cestovaní autom ale ani zďaleka nepatríme. V rámci európskej 28 sme dokonca krajinou s tretím najnižším podielom cestovania autom v rámci pozemnej (či už cestnej alebo železničnej) dopravy. V menšej miere za volant sadajú už iba obyvatelia Česka a Maďarska. Naopak, najvyšší podiel osobo-kilometrov prejazdených autom evidujú v Litve a Portugalsku,” vysvetľuje analytička spoločnosti Eva Sadovská.

Autobusy a trolejbusy najčastejšie využívajú obyvatelia susedného Maďarska. Druhý najvyšší podiel evidujú na Malte, ďalej nasledujú Česká republika a Estónsko. Cestovanie vlakom zase v rámci únie dominuje v Rakúsku, v Holandsku a vo Francúzsku. Posledné štvrťstoročie sa situácia na Slovensku rapídne zmenila a to hlavne na cestách. Kým v súčasnosti dominujú na cestách hlavne autá, pred 25 rokmi to tak nebolo. “V roku 1993 totiž podiel osobo-kilometrov najazdených osobnými automobilmi predstavoval na Slovensku iba 46,5 %. Autobusmi tak ľudia cestovali v oveľa väčšej miere ako teraz a to s podielom 41,4 % na celkovej pozemnej doprave. Podiel vlakov sa pred štvrťstoročím nachádzal na úrovni 12 %,” uviedla Sadovská.

Podľa prieskumu Slováci najviac využívajú individuálnu dopravu, až následne MHD. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kritika občanov

Na adresu prijatých zmien sa ale zniesla vlna kritiky. Cestujúci sa rozdelili na dva tábory. Kým jedna skupina si zámer pochvaľuje a hovorí, že im zľava ušetrí nejaké peniaze, prípadne majú o cestovanie na celý rok vystarané, druhá kritizuje to, že sa zrušila možnosť cestovať zadarmo na vodičský či technický preukaz. Podľa Ľudmily, ktorá v hlavnom meste robí učiteľku, ju súčasný primátor Matúš Vallo opäť sklamal. “Týždeň mobility je ukážkou jeho neschopnosti, pohŕdania, ignorácie a drzosti. Doteraz sa v MHD v tomto týždni jazdilo zadarmo, pán Vallo. Teraz ste to zmenili a nikomu nič nepovedali. Pekný podraz,” konštatovala nahnevaná obyvateľka mesta. 

Rovnako kriticky sa na zmenu vyjadril aj podnikateľ Peter. Podľa neho neboli k zmenám a fungovaniu dopravy počas ETM žiadne podrobnosti. “Informáciu, že nie je MHD zadarmo pre vodičov tak, ako po minulé roky, asi zavesil Vallo do komína. To je poriadny lapsus, pán primátor. Hlavne, že má pod kontrolou Dopravný podnik. Z cestujúcich ste urobili rukojemníkov revízorov,” uviedol nahnevane.

Viacerí cestujúci poslali na adresu primátora a zmeny počas Európskeho týždňa mobility vlnu kritiky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V podobnom duchu sa vyjadrila aj študentka Kristína. Podľa jej slov o tejto akcii vedela, no nezachytila, že sa jej podmienky tento rok zmenili. Upozornil ju na to doslova v hodine dvanástej až neznámy človek. “Na jednej strane chce pán Vallo, aby sme využívali spoje verejnej dopravy, ale na druhej strane nevidím v tom žiadne výhody. Vlaky permanentne meškajú desiatky minút, MHD sú preplnené a chodia s nami ako s dobytkom. Nečudujem sa, že na to každý nadáva,” dodala rozhorčene. 

“Ja som túto možnosť nikdy nevyužívala,” začala predavačka Zuzana. Ale ako  následne povedala, o tom, že počas Európskeho týždňa mobility je možnosť cestovať zadarmo na “vodičák” sa dozvedela od kolegyne a zhodou okolností jej končila električenka. “Z omylu ma vyviedol až revízor, ktorý mi naparil poriadnu pokutu. Dám ju asi pánovi Vallovi preplatiť,” uzavrela uštipačne.