Bratislava Regióny

Bratislava si pripomenie korunováciu Márie Ludoviky. Sprievod bude mať formu protestu

Bratislava si pripomenie korunováciu Márie Ludoviky, vnučky Márie Terézie. Program Korunovačných slávností sa začne na Hviezdoslavom námestí. Ilustračné foto. Zdroj: AP Photo/Gemunu Amarasinghe

BRATISLAVA – Bratislava si v najbližších dňoch pripomenie korunováciu Márie Ludoviky, vnučky Márie Terézie a tretej manželky rakúskeho cisára a uhorského kráľa Františka. V hlavnom meste sa totiž bude konať 17. ročník Korunovačných slávnosti, ktorých hlavný program bude v sobotu (22. 6.). Organizátor podujatia – občianske združenie Korunovačná Bratislava – bude aj tento rok organizovať korunovačný sprievod ako verejné zhromaždenie. Tým chce vyjadriť svoj nesúhlas s vedením mesta Bratislavy.

 

“Hoci František sa nechal korunovať za uhorského kráľa 6. júna 1792 v Budíne, ktoré sa stalo opäť hlavným mestom Uhorského kráľovstva, korunováciu svojej manželky Márie Ludoviky nariadil uskutočniť v Presburgu (Bratislave). Obrad korunovácie celebroval vesprémsky biskup Karol Alexander Rosos. Korunovácia Márie Ludoviky II. sa uskutočnila 7. septembra 1808 v Dóme sv. Martina,” priblížil autor a organizátor slávnosti Miroslav Vetrík.

Korunovácia začína na Hviezdoslavovom námestí

Program Korunovačných slávností sa začne vo štvrtok (20. 6.) na Hviezdoslavom námestí galériou korunovácie Márie Terézie. Výstava potrvá do nedele (23. 6.). Od piatka (21. 6.) do nedele bude na tom istom bratislavskom námestí aj jarmok dobových remesiel, kde vyše 40 remeselníkov predstaví svoje zručnosti.

V sobotu bude hlavný program korunovácií. Od 13.00 h sa začne korunovačným sprievodom a prenášaním korunovačných insígnií z Bratislavského hradu od Viedenskej brány cez Zámockú a Kapucínsku ulicu, Župné námestie, Hurbanovo námestie, Michalskú ulicu, Ventúrsku a Panskú ulicu, Rybársku bránu na Hviezdoslavovo námestie. Tam sa od 13.30 h začne obrad korunovácie Márie Ludoviky a o 14.30 h pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy.

 Na snímke organizátor Korunovačných slávností Miroslav Vetrík. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Ludovika sa narodila v Miláne. Jej otec bol arcivojvoda Ferdinand, generálny guvernér rakúskej Lombardie, a matka Mária Beatrice d’ Este. Druhýkrát ovdoveného cisára si získala svojou krásou, pôvabom, duchom a srdcom. “Veľmi ťažko znášala, keď sa jej nevlastná dcéra Mária Lujza vydala za francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte. Mala rada literatúru. V Karlových Varoch sa zoznámila s Goethem, ktorý ju zoznámil s nemeckou literatúrou. Zomrela mladá a bezdetná vo veku 28 rokov,” priblížil Vetrík.

Korunovácia je spojená s Mozartom

Ludoviku stvárni herečka Jana Labajová zo Starého divadla Karola Spišáka z Nitry. Cisára Františka II. herec Roman Poláčik a vesprémskeho biskupa František Kovár. Réžiu obradu korunovácie má na starosti režisér Marek Mokoš. Obrad korunovácie bude spojený s prevedením Korunovačnej omše W. A. Mozarta.

Občianske združenie Korunovačná Bratislava bude aj tento rok organizovať korunovačný sprievod ako verejné zhromaždenie. “Týmto vyjadruje svoj nesúhlas s vedením hlavného mesta Bratislavy, ktoré zamýšľa pokračovať v organizovaní podobného podujatia pod názvom Korunovačné dni,” skonštatoval Vetrík. Na jednej strane víta, že aj toto nové vedenie mesta “objavilo” tému bratislavských korunovácií ako dôležitú tému hľadania identity hlavného mesta.

“Na druhej strane mesto má rozhodne viac možností, ako tému bratislavských korunovácií celoročne rozvíjať, a nie kopírovať doterajšie aktivity nášho občianskeho združenia,” povedal Vetrík s tým, že sa spolupráci s hlavným mestom nebránia. Ponúkanú spoluprácu len vo forme marketingovej podpory však považuje za neprimeranú.