Bratislava Regióny

Bratislava prijala opatrenia pre seniorov žijúcich v domovoch a mimo nich

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bratislava prijala opatrenia v súvislosti s koronavírusom pre seniorov žijúcich v domovoch i mimo nich. Zavedené bolo napríklad meranie teploty klientom a klientkám domovov každé ráno, bol spracovaný prehľad o počte klientov zaočkovaných proti chrípke a pneumokokom, takisto sa rozmiestnili dezinfekčné gély do všetkých hlavných priestorov zariadení.

 

“Zároveň sme malé balenia týchto gélov rozdali priamo klientom a klientkám. Pristúpili sme tiež k častejšej dezinfekcii postelí, zvončekov, kľučiek dverí, stolov a stoličiek, a všetkých povrchov, s ktorými klienti prichádzajú do kontaktu. Príbory, riady, šálky sú po použití ihneď ponorené do dezinfekčného kúpeľa a až následne dané do umývačky. V zariadeniach boli vytvorené pre prípad potreby izolačné miestnosti,” informuje Peter Bubla, hovorca mesta Bratislava. Zariadenia pre seniorov organizovali tiež informačné stretnutia, aby seniori i seniorky mali dostatok potrebných informácií a takisto intenzívne komunikujú s rodinami a známymi klientiek a klientov.

Hlavné mesto má vo svojej pôsobnosti sedem zariadení s 1057 miestami – Domov jeseň života, Domov pre seniorov Lamač, Domov pri kríži, Domov tretieho veku, Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov. “Prijímať opatrenia v súvislosti s koronavírusom začalo hlavné mesto ešte pred vyhlásením mimoriadnej situácie na začiatku prvého marcového týždňa a naďalej v tom pokračuje,” hovorí Bubla.

Cieľom mesta je vytvoriť sieť pomoci, ktorá im pomôže prekonať toto obdobie a umožní im minimalizovať kontakt s verejnosťou kvôli ochrane zdravia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Bratislava má záujem pomôcť aj seniorom a seniorkám, ktorí žijú mimo týchto zariadení. Nie všetkým seniorom môže pomôcť rodina, preto má mesto záujem pomôcť aj tejto skupine obyvateľov. Cieľom mesta je vytvoriť sieť pomoci, ktorá im pomôže prekonať toto obdobie a umožní im minimalizovať kontakt s verejnosťou kvôli ochrane zdravia. Hlavné mesto apeluje, aby ľudia telefonicky kontaktovali seniorov, v prípade ak nemajú telefonický kontakt, opýtali sa a ponúkli pomoc s nákupom či vyzdvihnutím liekov a informovali ich o aktuálnych udalostiach, dodal na záver Bubla.

V rámci pomoci seniorom pripravuje hlavné mesto aj telefonickú linku, na ktorej budú môcť seniori, seniorky a ľudia z ich podporných sietí kontaktovať personál mesta s otázkami alebo požiadavkami o konkrétnu pomoc.