Domáce Politika Top

Bratislava ožíva príbehom Pražskej jari: Dočkáme sa filmu o velikánovi slovenskej politiky

BRATISLAVA – Poriadneho sfilmovania sa dočká aj jedna z najznámejších osobností slovenskej politiky. Už budúci rok sa dočkáme na televíznych obrazovkách filmu o Alexandrovi Dubčekovi, mužovi, ktorý sa pokúšal dať socializmu ľudskú tvár.

Film pripravuje RTVS k 50. výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Má ísť o dokumentárnu drámu s názvom Krátka jar, dlhá zima, ktorá sa v týchto dňoch nakrúca v Bratislave. Najznámejšiu postavu pražskej jari stvárňuje herec Adrian Jastraban, režisérom je Laco Halama. Pod scenár sa mal podpísať Viliam Klimáček.

Najvýznamnejšie okamihy Dubčekovho života

Minulý týždeň padla na Námestí slobody prvá klapka, pričom film by sa na obrazovky mal dostať budúci rok. Ako Dubčekov dom v pražskej vilovej štvrti Tróji, kde žil, slúži pre potreby filmu vila pod Slavínom. Podľa RTVS má film ukázať najvýznamnejšie okamihy Dubčekovho života s československou históriou.

Film Krátka jar, dlhá zima

„Rok 1968 sa tam zjavuje dominantne, celé obdobie Pražskej jari až po kulmináciu noci 21. augusta a všetkých tých rokovaní a politických vyjednávaní, ktoré nasledovali a ktorých Dubček bol dominantnou osobnosťou,” tvrdí Halama. Druhá paralelná časť sa má venovať osudu Dubčeka po roku 1976, a teda normalizačnému obdobiu, keď spoločnosť začala politika vytesňovať.

Podľa informácií portálu medialne.etrend.sk RTVS do filmu investovala 591-tisíc eur, pričom celý rozpočet by mal prekročiť sumu milión eur.

Zdroj: ph, Foto: FB / Krátka jar, dlhá zima