Zahraničné Politika

Boris Johnson sa stal šéfom britských konzervatívcov. V strane sa už hovorí o prevrate

Boris Johnson je novým šéfom konzervatívcov. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN (TASR)- Britskí konzervatívci si za svojho nového predsedu zvolili Borisa Johnsona. To mu otvára cestu k premiérskemu kreslu. Do funkcie by ho mala kráľovná vymenovať v stredu. Lenže nie všetci členovia konzervatívnej strany sú jeho menovaním nadšení. Dokonca sa už začína hovoriť o prevrate.

 

Boris Johnson vyhral hlasovanie o novom šéfovi konzervatívnej strany, ktoré sa konalo od  6. do 22. júla. Zúčastnilo sa na ňom 87,4 percent zo 160-tisíc členov strany.  Z nich mu dalo hlas 92 153 členov, zatiaľ za jeho súpera Jeremyho Hunta hlasovalo 46 656 členov. 

Johnsonovi sa tak otvorila voľná cesta k funkcii premiéra. Do nej by mal nastúpiť v stredu. Lenže ešte si na kreslo ani nezasadol, už sa v. Jeho vlastnej strane hovorí o jeho zvrhnutí. 

Britské médiá totiž predpokladajú, že po svojom víťazstve a nástupe do čela vlády bude chcieť nanovo preobsadiť ministerské posty. Denníky tak špekulujú o návrate bývalého ministra pre brexit Dominica Raaba , ktorý by sa mal stať ministrom spravodlivosti. Johnson tiež podľa denníka  Telegraph údajne plánuje návrat takisto exministra pre brexit Davisa Davisa, ktorý by mal dostať ministerstvo financií alebo zahraničia. Kritici považujú Davisa za lenivého a nekompetentného. V hre má byť aj jeden z najtvrdších zástancov brexitu Jacob Rees-Mogg sollen.

Protikandidátom Johnsona vo vnútrostraníckom referede bol Jeremy Hunt. Zdroj: TASR/AP

Chce sa zbaviť Johnsona

Tak ako Johnson aj je potenciálni kandidáti na ministerské kreslá by tak mali byť zástancami brexitu. Pre krídlo konzervatívnej strany, ktoré je naklonené Európskej únii (EÚ), je toto už priveľa. V britskom denníku The Guardian je citovaný jeden z poslancov so slovami, že sa “chce Johnsona zbaviť skôr než niečo urobí”.

Veľká časť poslancov ale chce vyčkať na Johnsonov stredajší prejav k národu a na jeho menovania na dôležité ministerské posty. Konzervatívci chcú tiež vyčkať, či sa Johnson ako nový premiér pokúsi vybudovať most k Európe naklonenému krídlu, alebo bude stále smerovať k tvrdému brexitu. Tým by vytvoril priepasť podobne ako Donald Trump. Johnsona s americkým prezidentom porovnávajú často. 

Vládna koalícia má v parlamente veľmi krehkú väčšinu štyroch kresiel, z ktorých môže konzervatívna strana tento mesiac v lokálnych výnimočných voľbách ešte dva hlasy stratiť.

Avizované odchody ministrov

Počas víkendu už avizoval svoju demisiu minister financií Philip Hammond a minister spravodlivosti David Gauke. Urobia tak v prípade, že sa Johnson stane premiérom. To už je teraz isté. Po nich nasledovala v utorok aj ministerka školstva Anne Miltonová.

Britské médiá rátajú aj s ďalšími odchodmi s ministrami priateľsky naklonenými Európskej únii. V pondelok odstúpil po svojej ostrej kritike Johnsona aj štátny tajomník ministerstva zahraničia Alan Duncan. Všetko, čo Johnson robí, je podľa neho úplne bez plánu a “zbúchané”. 

Boris Johnson sa v minulosti vyjadril, že je pripravený aj na odchod Británie z Únie aj bez dohody, ak Brusel nebude akceptovať ďalšie ústupky. Podobne sa vyjadril aj dnes po tom, ako sa stal šéfom konzervatívcov.

Johnson zopakoval, že Británia opustí EÚ 31. októbra. “Opäť budeme veriť v seba,” povedal v súvislosti s brexitom Johnson v Centre kráľovnej Alžbety II. v Londýne s tým, že Británia bude mať po brexite skvelú políciu, skvelé vzdelanie a porazí všetky negatívne veci.

“Viem že sa nájdu ľudia, ktorí budú múdrosť nášho rozhodnutia spochybňovať,” povedal Johnsnon. “Dnes, v dôležitej chvíli našich dejín, nastal čas, keď musíme zosúladiť dva vznešené inštinkty,” dodal Johnson s tým, že Británia bude musieť spojiť svoje “priateľstvo” s EÚ s túžbou vziať demokratickú správu krajiny do vlastných rúk.

Johnsonovi gratulovaj aj šéf Európskej komisie Jean-Clade Juncker. Zdroj: TASR/AP

Gratuloval Trump aj Juncker

Americký prezident Donald Trump uvítal v utorok zvolenie Borisa Johnsona za nového lídra britskej Konzervatívnej strany, ktorý bude čoskoro aj britským premiérom. Informovala o tom agentúra AFP.

“Gratulujem Borisovi Johnsonovi, že bude novým premiérom Spojeného kráľovstva. Bude skvelý!” uviedol Trump na Twitteri.

Johnsonovi zablahoželal prostredníctvom svojej hovorkyne aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. “Predseda bude s budúcim premiérom spolupracovať najlepšie, ako sa len bude dať,” konštatovala.

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier uviedol, že sa teší na “konštruktívnu spoluprácu” s Johnsonom. Povedal, že sa bude snažiť presadiť ratifikáciu dohody o odchode Spojeného kráľovstva z Únie, ktorý vyrokovala doterajšia britská premiérka Theresa Mayová, a dosiahnuť riadený brexit. Podľa Barniera je EÚ ochotná upraviť politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch, ktorá je pripojená k dohode o brexite.

Macron a von der Leyenová

Nastávajúca predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová zablahoželala v utorok britskému exministrovi zahraničných vecí Borisovi Johnsonovi k zvoleniu za nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý bude zrejme čoskoro aj britským premiérom. Podobne mu zagratuloval i vyjednávač EÚ pre tzv. brexit Michel Barnier a francúzsky prezident Emmanuel Macron, informovala tlačová agentúra AFP.

“Blahoželám Borisovi Johnsonovi k nominácii na premiéra,” povedala von der Leyenová v Paríži. “Teším sa na dobrý pracovný vzťah s ním,” dodala a pokračovala: “Je veľa rôznych a ťažkých záležitostí, ktoré budeme spoločne riešiť. Máme pred sebou náročné časy.”

“Tešíme sa na konštruktívnu prácu s premiérom Borisom Johnsonom, keď sa ujme úradu, pri napomáhaní ratifikácii Dohody o odchode (Spojeného kráľovstva z Európskej únie) a pri dosiahnutí riadeného brexitu,” napísal na Twitteri vyjednávač EÚ Michel Barnier.

“Sme pripravení prepracovať dohodnutú deklaráciu o novom partnerstve v súlade s inštrukciami Európskej rady,” uviedol Barnier. Na mysli mal nezáväzný politický plán pre budúce vzťahy EÚ a Británie, ktorý podpísala Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová vlani v novembri.

Francúzsky prezident Macron vyhlásil: “Gratulujem Borisovi Johnsonovi a zatelefonujem mu, keď sa oficiálne stane premiérom.”

“Veľmi s ním chcem čo najskôr začať pracovať, a nielen na európskych témach a pokračovaní rokovaní súvisiacich s brexiton, ale aj na medzinárodných záležitostiach, na ktorých úzko spolupracujeme s Britániou a Nemeckom… napríklad na situácii v Iráne,” dodal francúzsky líder.

Blahoželanie z Iránu s varovaním

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf zablahoželal v utorok britskému exministrovi zahraničných vecí Borisovi Johnsonovi k zvoleniu za nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý bude zrejme čoskoro aj britským premiérom. Zaríf však tiež varoval, že jeho krajina bude “chrániť” svoje vody v Perzskom zálive.

“Blahoželám svojmu bývalému rezortnému partnerovi Borisovi Johnsonovi, že bude premiérom Spojeného kráľovstva,” uviedol Zaríf na Twitteri v čase napätia medzi oboma krajinami vyvolanom vzájomným zadržiavaním ropných tankerov.

“Irán nechce konfrontáciu. Ale máme 1500 míľ pobrežia Perzského zálivu. Sú to naše vody a budeme ich chrániť,” napísal šéf iránskej diplomacie.

Zadržaný iránsky tanker Grace 1. Zdroj: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v pondelok v súvislosti so zadržaním britského tankera vyhlásil, že Spojené kráľovstvo chce zriadiť v Perzskom zálive námorné ochranné sily pod vedením Európy, pričom však tiež zdôraznil, že Londýn nehľadá konfrontáciu s Iránom.

Huntov návrh zaznel po tom, čo Irán zadržal 19. júla v Hormuzskom prielive ropný tanker plávajúci pod britskou vlajkou.

Incident so zadržaním britskej lode prišiel po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.

Zadržanie britského tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny.