Bratislava Domáce Politika Regióny Top

Borguľa v Starom Meste kandiduje ako nezávislý. V Smere nevedia, že už nie je členom

Martin Borguľa - SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA – Viac ako desať rokov si oblieka tričko Smeru a dnes chce všetkých presvedčiť, že je nezávislý. Dlhoročný člen Smeru-SD Martin Borguľa kandiduje v bratislavskom Starom Meste na post starostu. Na tom by nebolo nič prekvapivé, nakoľko za posledných 12 rokov tak robí už po tretíkrát. Avšak tentoraz sa postavil do boja údajne bez straníckej príslušnosti.

 

Borguľa neúspešne kandidoval na post starostu v roku 2006, kedy skončil štvrtý, v roku 2010 sa mu podarilo dostať až na druhú priečku. V oboch prípadoch sa do boja hrdo postavil za stranu Roberta Fica Smer-SD. V roku 2014 nebojoval o stoličku starostu so slovami: “Chcem sa viac venovať svojej rodine, preto si uvedomujem, že by som nemohol prácu starostu vykonávať na sto percent”.

Prešli štyri roky a všetko je inak. Borguľa sa už rodine zjavne tak veľmi venovať nechce a rozhodol sa opäť zabojovať o kreslo starostu Starého Mesta Bratislavy. “Nepáči sa mi, ako je riadené Staré Mesto. Chýba mi dobré manažérske vedenie,” zdôvodnil zmenu postoja pre Glob.sk samotný kandidát. Dnes sa Borguľa podľa vlastných slov cíti dostatočne zrelý, politicky skúsený a manažérsky zdatný viesť najstaršiu mestskú časť hlavného mesta.

Avšak oproti rokom minulým sa snaží uspieťv komunálnych voľbách bez značky Smer-SD. Prvý náznak rozporu medzi ním a jeho domovskou stranou sa objavil už v marci tohto roku. Borguľa vtedy verejne kritizoval na sociálnej sieti vystúpenie trojice svojich spolustraníkov Petra Pellegriniho, Richarda Rašiho a Martina Glváča. Tí v napätej situácii po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa snažili verejnosť ubezpečiť, že strana stojí za svojím vedením.

Na kritiku vtedy najostrejšie zareagoval podpredseda parlamentu Martin Glváč. Borguľovi napísal: “A ty si ešte člen? Či len, keď je z toho nejaký prospech pre Teba alebo priateľov a rodiny?”

Po tejto marcovej prestrelke Borguľa pripustil, že zvažuje aj odchod zo Smeru. Dnes – polroka od prvého otvoreného konfliktu – kandidát na starostu tvrdí, že z najsilnejšej vládnej strany už vystúpil. Urobiť tak mal posledný aprílový deň, kedy vraj poslal na stranícku centrálu Smeru-SD list, ktorým vedeniu strany oznámil svoje vystúpenie zo strany.

Spomínaný list nám kandidát skutočne po opakovanej urgencii zaslal, jeho obsah však vyčiernil. Najprv tvrdil, že si nie je istý, či ho má.

Glob.sk sa pokúsil informáciu o ukončení členstva kandidáta na starostu preveriť aj na centrále Smeru-SD. Tam nám povedali, že neevidujú záznam o tom, že by Borguľa už nebol členom strany. Podpredseda parlamentu a člen predsedníctva strany Martin Glváč nám potvrdil, že Borguľa sa ešte v júni zúčastnil členskej schôdze členov Smeru v Starom Meste. Navyše mu podľa našich informácií dokonca aktivisti a členovia Ficovej strany pomáhali zbierať počas leta podpisy pre jeho kandidatúru.

A ako to bolo s jeho vystúpením zo Smeru? Borguľa tvrdí, že tak urobil oficiálne listom. Na centrále Smeru ale taký list nemajú. Spomenuli si, že od dotyčnej osoby dostali v tom čase obálku, ktorá bola zaslaná doporučene – avšak bola podľa ich tvrdení prázdna. Borguľa teda má potvrdenie o tom, že na Súmračnú ulicu, kde sídli Smer-SD, zásielka odišla, jej obsah však ostáva záhadou.

Napriek tomu, že sa Borguľa snaží presadiť ako nezávislý kandidát, predstavitelia Smeru-SD mu držia palce. “Teším sa, že autentický sociálny demokrat kandiduje v Starom Meste,” reagoval Martin Glváč.

Podpredseda NR SR Martin Glváč, Foto: SITA/Marko Erd