Spoločnosť Top Zahraničné

Boj proti svetovláde? Katolícki biskupi majú rozširovať konšpiračné teórie

Na obrázku je Vatikán. Zdroj: pixabay

RÍM – Istý “neviditeľný nepriateľ” využíva koronovírusovú krízu, aby vybudoval vládu nad celým svetom. O tom sú evidentne presvedčení niektorí katolícki biskupi. V liste vyzývajú ľudí na boj proti nemu.

 

Viacerí katolícki biskupi v poslednom čase vyzývajú ľudí proti “neviditeľnému nepriateľovi”. Táto osoba by podľa nich mala chcieť vyžiť boj proti vírusu ako “predohru k vytvoreniu svetovlády”, ktorá by sa vraj vymykala akejkoľvek kontrole. List vychádza z iniciatívy bývalého vyslanca pápeža – arcibiskupa Corla Maria Viganò. Písomnosť podpísal okrem iných aj kardinál Gerhard Ludwig Müller, bývalý biskup z nemeckého Regensburgu.

Nemecké médiá informujú, že biskupi v liste píšu, “že majú “dôvod veriť”, že existujú sily, ktoré chcú spôsobiť paniku, aby mohli trvalo obmedzovať osobné slobody ľudí”. Vzťahy sú vraj kriminalizované a osoby izolované, “aby ich mohli lepšie manipulovať a kontrolovať”. Ľudstvo by sa podľa nich malo stať súčasťou virtuálnej reality.

Podľa autorov listu má ísť o súčasť bližšie nešpecifikovaného “projektu”. Biskupi v tom vidia “nejasné úmysly nadnárodných jednotiek s veľmi silnými záujmami”. Signatári bez ďalšieho vysvetlenia tiež majú v písomnosti varovať pred liečbou vakcínami, ku ktorých výrobe bol použitý materiál “z potratených plodov”.

Zdroj: pixabay

List mali podpísať aj lekári a novinári

Podľa informácií nemeckých médií mali list podpísať mnohí katolícki kňazi, lekári, novinári aj právnici. Kardinál Sarah, prefekt kongregácie pre bohoslužby, menovaný pápežom Františkom sa mal tiež najprv objaviť medzi signatármi, neskôr mal ale požiadať autorov listu, aby sa v ňom neobjavil. Arcibiskup Viganò však tvrdí, že Sarah dal jednoznačne súhlas, aby sa jeho meno objavilo pod výzvou.

Generálny vikár diecézy v nemeckom Essene, Klaus Pfeffer, uviedol, že “bol jednoducho ohromený, čo sa v mene cirkvi a kresťanstva šíri: Surové konšpiračné teórie bez faktov a dôkazov, spojené s pravicovo-populistickou bojovou rétorikou, ktorá znie strašidelne”. Bolo by škandálom, keby to diskreditovalo snahu o potlačenie pandémie, uviedol ďalej Pfeffer s tým, že proti tomu musí namietať.

Nemecká biskupská konferencia sa od listu dištancovala. “Nemecká biskupská konferencia zo zásady nekomentuje žiadne výzvy biskupov mimo Nemecka. Zároveň chceme dodať, že hodnotenie doterajšej koronavírusovej pandémie nemeckou biskupskou konferenciou sa zásadne líši od uverejnenej výzvy,” uviedol predseda nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing.

Viganò sa však postaral o rozruch už aj v auguste 2018, keď tvrdil, že vatikánski úradníci ignorovali varovania pred sexuálnym zneužívaním bývalého kardinála Theodora McCarricka. Od tej doby publikoval množstvo listov, v ktorých vyjadroval svoje názory na cirkevné záležitosti, vrátane tvrdej kritiky pápeža Františka a ďalších cirkevných úradníkov.

Mohlo by vás zaujímať