Politika Top Zahraničné

Boj o katalánsku samostatnosť vrcholí: Referendum odštartovalo

BARCELONA – Katalánci dnes plánujú usporiadať referendum o nezávislosti od Španielska. V Barcelone a ďalších mestách prichádzali už pred úsvitom do škôl a na ďalšie miesta určené na hlasovanie ľudia, ktorí sa tam chcú pripojiť k rodičom, deťom a aktivistom. Tí zotrvali vo volebných miestnostiach aj napriek príkazu úradov, ktoré im nariadili odchod do dnešného rána, konkrétne do 6:00.

Španielska centrálna vláda trvá na tom, že referendum je protiústavné a nesmie sa uskutočniť. Katalánska regionálna vláda naopak opakuje, že sa uskutoční za každých okolností. Španielska vláda sa v snahe zabrániť referendu za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí či raziám v priestoroch patriacich katalánskej regionálnej vláde, kde španielski policajti zhabali takmer desať miliónov hlasovacích lístkov a listiny pre volebné komisie. Civilná garda tiež zablokovala softvér, pomocou ktorého malo viac ako 2300 hlasovacích miest zdieľať výsledky a ľudia prostredníctvom neho tiež mali mať prístup k online hlasovaniu.

Katalánske referendum o nezávislosti od Španielska si vyžiadalo aj prvé potýčky. Civilná garda rozbila kladivom sklo na vstupných dverách a použili tiež kliešte, aby sa dostali do volebného centra, kam mal prísť hlasovať regionálny prezident Carles Puigdemont. Pred budovou v meste Sant Juli de Ramis sa polícia dostala do potýčky s ľuďmi čakajúcimi na hlasovanie. Zatiaľ nie je známe, či niekto utrpel zranenia. Ako píše agentúra AP, polícia použila štíty a podľa televíznych záberov aj pelendreky. Španielska centrálna vláda trvá na tom, že referendum je protiústavné.