Domáce Politika Spoločnosť Top

Švecová zatiaľ nepozná svojho nástupcu. Voľba predsedu Najvyššieho súdu bude mať dohru

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Boj o jednu z najvýznamnejších funkcií slovenskej justície na dnes skončil. V opakovanej tajnej voľbe súdna rada nezvolila predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR). Musí sa tak vykonať nová voľba. O predsednícku stoličku sa celkovo uchádzali štyria kandidáti – Jana Bajánková, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová a Štefan Harabin. Ten sa minulý týždeň rozhodol svoju kandidatúru stiahnuť. Súdna rada mu to ale neakceptovala. Do druhého kola postúpili Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. Ani tie neuspeli.

 

Súdna rada ani v druhej  tajnej voľbe nezvolila predsedu Najvyššieho súdu SR. V prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov – 18 členov súdnej rady – nezískal ani jeden uchádzač. Vykonala sa preto opakovaná voľba. Zúčastnili sa jej kandidátky, ktoré získali najväčší počet hlasov – Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. Bajánková získala deväť hlasov a Mesiarkinová sedem hlasov. Na rade je preto nová voľba. Dnešné mimoriadne zasadnutie trvalo takmer sedem hodín.

Výsledky prvého kola:

Počet odovzdaných hlasovacích lístkov: 18

Počet platných hlasovacích lístkov: 17

  • Jana Bajánková –  Za 8 Proti 2 Zdržali sa 7
  • Soňa Mesiarkinová –  Za 7 Proti 2 Zdržali sa 8
  • Ivetta Macejková –  Za 1 Proti 5 Zdržali sa 11
  • Štefan Harabin –  Za 0 Proti 14 Zdržali sa 3

Takto vyzeralo vypočúvanie

Predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková po 13-tej hodine otvorila zasadnutie. Prítomní boli všetci 18 členovia. Prišli tri uchádzačky, ktoré prišli bojovať o post šéfky Najvyššieho súdu SR – Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. Najskôr si vyžrebovali poradie. Ako prvá sa predstavila kandidátka Ivetta Macejková, po nej nasledovala Jana Bajánková a ako posledná predstúpila Soňa Mesiarkinová. Uchádzačky sa predstavili v rozsahu nepresahujúcom 20 minút. Potom nasledovali otázky zo strany členov súdnej rady.

Dôležité je pripomenúť, že Štefan Harabin bol stále považovaný za uchádzača. Pred voľbou to uviedla mandátová komisia súdnej rady. Harabin totiž nedoručil písomný prejav, v ktorom by uviedol, že odstupuje. Podľa komisie, doručenie emailu, v ktorom priloží odkaz na video, nespĺňa náležitosti písomného vzdania sa kandidatúry. Súdna rada ho tak stále považovala za kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu SR. Na zasadnutie sa ale nedostavil.

 

Kandidátky zľava Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Vysvetľovala svoj titul

Macejková počas svojej prezentácie hovorila o tom, čo sa jej za čias pôsobenia na Ústavnom súde podarilo. Spomenula aj zrušenie bezpečnostných previerok sudcov, na ktoré je ona sama hrdá. Vyjadrila sa aj k nedávnej kauze ohľadom získania nejasného titulu LL.M. Prácu si so sebou priniesla. ,,Počas 12 rokov vo funkcii predsedníčky Ústavného súdu som bola neustále atakovaná dvoma denníkmi. Tieto ataky vyvrcholili k tejto poslednej pseudokauze. Ja som dala stanovisko, neuverejnili ho. Až na moju výraznú žiadosť, že by som bola rada, aby to uverejnili, tak uverejnili len to, že ho prehovorili a neuverejnili ho v celku,” povedala Macejková. Tvrdí, že ju mrzí, že Denník N postupoval tak, že verejnosť, ani členovia súdnej rady nedostali objektívne informácie. Podľa nej je táto kauza zameraná na to, aby ju zdiskreditovala tesne pred rozhodnutím súdnej rady. Jednou z vízií Macejkovej je prijatie zákona o Najvyššom súde SR, kde by bolo zadefinované jeho postavenie, zaviedla by aj pracovné porady. Riešila by tiež nevyhovujúce priestory a budovu súčasného sídla súdu.

 

Kandidátka Ivetta Macejková. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Po dlhom vystúpení

Po takmer dvoch hodinách vypočúvania kandidátky Macejkovej a krátkej prestávke prišla na rad ďalšia uchádzačka – Jana Bajánková. ,,V prostredí Najvyššieho súdu pôsobím 22 rokov, takže si dovolím tvrdiť, že ho dobre poznám,” povedala Bajánková. Počas prezentácie hovorila o svojich víziách na Najvyššom súde SR. Povedala, že je potrebné, aby sa sudcovia NS SR zapájali do vzdelávania. ,,Mojim cieľom je uplatňovanie zásady spájania. Iba tak je možné zabezpečiť riadny chod súdu so všetkými štyrmi kolégiami,” dodala. Nemieni nič meniť na súčasnom stave, že NS SR má svoje štyri kolégiá.

 

Kandidátka Jana Bajánková počas prezentácie. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Ešte jedna

Bajánková odpovedala na otázky členov súdnej rady vyše hodinu. Predsedníčka súdnej rady – Praženková vyhlásila prestávku. Po pauze prišla na rad tretia kandidátka – Soňa Mesiarkinová. Tá je presvedčená, že Najvyšší súd SR by mal vypĺňať mediálny priestor. Jeho predseda by mal umožniť vytvoriť priestor každému sudcovi, aby mohol verejne obhájiť svoje rozhodnutie. ,,Myslím si, že je veľmi potrebné budovať – nechcem, aby to vyznelo dehonestujúco – obslužný personál,” povedala na margo súčasného stavu sudcov na súde. Mesiarkinová vidí priestor na zvyšovanie počtu asistentov a osobne sa jej ,,páči idea na doplnenie stavu o externých poradcov”.

Po Mesiarkinovej ešte predsedníčka súdnej rady Praženková požiadala, aby skontrolovali, či prišiel Harabin. Ten neprišiel. Členovia súdnej rady preto pristúpili k tajne voľbe predsedu Najvyššieho súdu SR.

 

Kandidátka Soňa Mesiarkinová. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Schopnosť kandidáta

Súčasnej šéfke Najvyššieho súdu SR Daniele Švecovej uplynie päťročné funkčné obdobie 2.októbra. A to je dôvod mimoriadneho zasadnutia súdnej rady, na ktorom sa dnes nielen jej členovia poriadne zapotili. Kandidáti na post predsedu Najvyššieho súdu SR totiž museli ukázať to najlepšie, čo je v nich. Vo vyžrebovanom poradí odprezentovali a uviedli svoje predstavy o ich pôsobení v tejto významnej funkcii. ,,Pri voľbe budú okrem spĺňania formálnych predpokladov, podľa môjho názoru, rozhodovať schopnosti kandidáta zabezpečiť riadny chod Najvyššieho súdu SR pre nerušené a plynulé plnenie jeho kompetencií, a to spôsobom zodpovedajúcim dôležitosti a vážnosti tejto významnej súdnej inštancie,“ povedala ešte pred voľbou predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková.

Pravidlá ohľadom voľby hovoria jasne. Uchádzači uspejú len vtedy, ak získajú minimálne desať z osemnástich hlasov členov súdnej rady. V prípade neúspechu sa musí hlasovanie zopakovať. To sa aj po dnešku stane. Po opakovanej voľbe musí nomináciu schváliť ešte prezidentka SR Zuzana Čaputová. Tá sa niekoľkokrát vyjadrila, že úspešnú kandidátku bude posudzovať podľa morálnych a odborných predpokladov. ,,Nebudem vymenovávať osoby, ktoré by mali sporný, či už profesijný, alebo osobnostný príbeh. To znamená, ktoré by v danej dobe neprispeli k dôveryhodnosti justície,” povedala hlava štátu v rádiu Expres.

 

Lenka Pražženková počas voľby. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Niekoľko návrhov

  • Bývalú predsedníčku súdnej rady a šéfku občianskoprávneho kolégia Janu Bajánkovú navrhlo do funkcie 15 sudcov Najvyššieho súdu SR, zároveň Sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Plénum sudcov Okresného súdu Piešťany, Sudcovská rada Krajského súdu v Nitre. Išlo tiež o spoločný návrh Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne a jednej z členiek súdnej rady Eriky Zajacovej.
  • Bývalého ministra spravodlivosti a sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina navrhla sudkyňa Najvyššieho súdu SR Gabriela Šimonová
  • Bývalú predsedníčku Ústavného súdu SR Ivettu Macejkovú navrhlo 26 sudcov Najvyššieho súdu SR.
  • Sudkyňu Najvyššieho súdu SR Soňu Mesiarkinovú navrhol člen súdnej rady Roman Huszár.

 

Švecová začiatkom októbra ako šéfka Najvyššieho súdu SR končí. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Harabin na to dozrie

Do poslednej chvíle bol horúcim kandidátom aj exminister spravodlivosti a sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ten sa rozhodol ďalej nekandidovať. Ako dôvod uviedol spomínané slová prezidentky Čaputovej. Uviedla, že ak v prípade posudzovania kandidát nebude mať dostatočné predpoklady po morálnej či odbornej stránke, využije svoje právo ho nevymenovať. „Už teraz vidím, že vrcholná politická kasta aj v tomto prípade ide ohnúť Ústavu SR a zákony a prispôsobuje si ich vydieračskými vyjadreniami. Okrem skrytých zákulisných intríg, ktoré ako vždy nekalým spôsobom rozhodujú o tom, kto bude úspešný a kto nie, je tu aj priamy dôkaz. Zuzana Čaputová bez štipky hanby vyhlásila, že ak jej právoplatne zvolený predseda Najvyššieho súdu SR nebude po vôli, odmietne ho vymenovať. Ona je presným a ukážkovým príkladom toho, ako sa nám politické špičky snažia ukradnúť vlasť a zobrať si ju pre seba,” vyhlásil vtedy Harabin. Dokonca povedal, že sa nebude nečinne pozerať, ale po voľbe oznámi kroky, ako nastoliť poriadok a zaručiť, ,,aby u nás platila spravodlivosť pre každého”Harabin Najvyššiemu súdu SR predsedal v dvoch obdobiach. Napriek jeho rozhodnutiu, súdna rada dnes rozhodovala aj o ňom a to pre už vyššie spomínané dôvody.

 

Harabin sa rozhodol z boja odstúpiť. Hlasovať o ňom budú. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Proti kandidátkam

Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) nebola s dnešnými kandidátkami na post predsedníčky Najvyššieho súdu SR spokojná. Dokonca vyzývala súdnu radu, aby odmietla všetky tri uchádzačky. Podľa TIS sa Bajánková a Macejková neosvedčili, keď viedli viaceré justičné organizácie. ,,Ivetta Macejková a Jana Bajánková už v čele justície stáli. Je preto možné predstaviť si budúcnosť Najvyššieho súdu SR pod ich vedením. Obe sa neosvedčili a minulé pôsobenie ich teraz diskvalifikuje. Okrem odbornosti nepreukázali ani potrebný morálny kredit. Slovenské súdnictvo za ich éry stagnovalo, alebo zažívalo temné obdobie,” zdôraznila organizácia. Macejková dokonca pred nedávnom čelila kritike ohľadom nejasného získania titulu LL.M. K Mesiarkinovej sa tiež vyjadrili. Podľa nich nie je známe, že by v minulosti dokázala zaujať verejný postoj v ťažkých chvíľach justície. ,,Kontroverzným momentom jej kariéry bolo, keď odvolací senát Krajského súdu v Bratislave pod jej vedením definitívne priklepol Šefanovi Harabinovi odškodné vo výške 100-tisíc eur za články v denníku Pravda,” dodalo Transparency International.

Dôležitá funkcia

Na Najvyššom súde SR končia všetky významné súdne kauzy. Dokonca je možné, že inštitúcia bude napríklad rozhodovať o odvolaní Mariana Kočnera, ak ho špecializovaný súd odsúdi alebo oslobodí. Funkcia šéfa Najvyššieho súdu SR je preto veľmi dôležitá. Keďže určuje rozvrh práce, ovplyvňuje tým aj zloženie senátov na súde. Rozhoduje o tom, kto bude v akej veci rozhodovať. Predseda tiež podáva návrhy na odvolanie z funkcie sudcu, či na disciplinárne konanie proti sudcom Najvyššieho súdu SR. ,,Dohliada na úroveň súdneho konania, dôstojnosť konania, dodržiavanie zásad sudcovskej etiky a dbá, aby na Najvyššom súde SR nedochádzalo k prieťahom v konaní,” uvádza Najvyšší súd SR. Týmito povinnosťami to ale ani zďaleka nekončí.

 

Galéria
Daniele Švecovej uplynie funkčné obdobie v októbri. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Janu Bajánkovú navrhlo viacero inštitúcií. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Ivettu Macejkovú navrhlo 26 sudcov najvyššieho súdu. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Soňa Mesiarkinová. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Čaputová bude posudzovať všetky kritériá pri vymenovaní šéfa najvyššieho súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V roku 2014 bola zvolená ako šéfka súdu Daniela Švecová. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Kandidátka Jana Bajánková.
Kandidát Štefan Harabin.
Kandidátka Ivetta Macejková.
Kandidátka Soňa Mesiarkinová.
navigate_before
navigate_next