Zahraničné Spoločnosť

Británia “vykázala” stroje 737 MAX 8 zo svojho vzdušného piestoru. Boeing priznal problémy so softvérom

Na archívnej snímke z 15. decembra 2018 návštevníci si fotografujú nové lietadlo Boeing 737 Max 8 na letisku v čínskom Čou-šane. (TASR/AP)

WASHINGTON (redakcia/TASR) – Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) sa rozhodol nepozastaviť lety všetkých lietadiel typu Boeing 737 MAX 8, ktoré využívajú americké letecké spoločnosti.

Stroj tohto typu patriaci spoločnosti Ethiopian Airlines sa zrútil v nedeľu ráno krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pričom zahynulo všetkých 157 ľudí na palube. Boli medzi nimi aj štyria Slováci.

“Toto vyšetrovanie sa iba začalo a zatiaľ nedisponujeme údajmi, ktoré by nás oprávnili urobiť nejaké závery alebo kroky,” uviedla FAA, ktorá však nariadila spoločnosti Boeing, aby do apríla vylepšila tento model, napríklad jeho manévrovací systém.

Agentúra DPA pripomína, že havária v Etiópii bola už druhou tragickou nehodou Boeingu 737 MAX 8 za menej ako päť mesiacov. V októbri zahynulo 189 ľudí, keď sa takýto stroj zrútil v Indonézii.

Tieto havárie viedli k tomu, že Etiópia, Čína a Indonézia pozastavili lety lietadiel Boeing 737 MAX 8. Podobne sa rozhodol v utorok aj Singapur, ktorý zakázal týmto strojom lietať vo svojom vzdušnom priestore. Tieto boeingy prestali tiež využívať aerolínie v Argentíne, Brazílii, Mexiku, Indii,  Juhoafrickej republike. Pre uzemnenie strojov tohto typu sa rozhodla aj Austrália a juhokórejské aerolinky.

Zákaz vstupu do britského vzdušného priestoru

Podľa posledných informácií aj Úrad civilného letectva Spojeného kráľovstva (CAA) zakázal lietadlám typu Boeing 737 MAX 8 vlet do vzdušného priestoru krajiny. „Keďže v súčasnosti nemáme dostatočné informácie z čiernych skriniek, ako preventívne opatrenie sme vydali pokyny na zastavenie všetkých komerčných letov  s cestujúcimi bez ohľadu na prepravcu, či už prichádzajúcich, odchádzajúcich alebo prelietavajúcich vzdušný priestor Spojeného kráľovstva,” uviedol hovorca CAA podľa britského Independentu.

K podobnému rozhodnutiu ako Británia dospelo aj Nemecko.

Omán a Malajzia sa pripojili v utorok ku krajinám, ktoré po nedeľnej tragickej havárii lietadla v Etiópii pozastavili lety všetkých strojov typu Boeing 737 MAX 8 na svojich letiskách. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Ománsky úrad pre civilné letectvo na Twitteri oznámil, že “až do odvolania dočasne pozastavuje lety lietadiel Boeing 737 MAX 8 na všetkých letiskách v krajine”. Štátom vlastnená letecká spoločnosť Oman Air podľa informácií na svojej webovej stránke prevádzkuje päť lietadiel Boeing 737 MAX 8.

Trosky havarovaného etiópskeho stroja. (SITA/AP)

Boeing priznal problémy so softvérom

Americký výrobca lietadiel Boeing po dvoch haváriách v rozmedzí niekoľkých mesiacov priznal problémy so softvérom v novom modelovom rade Boeing 737 MAX. Podľa vyhlásenia spoločnosť pracuje na jeho vylepšení. 

Aktualizácia programu má prebehnúť v nasledujúcich týždňoch. Boeing odkázal na to, že zmeny softvéru požaduje Federálny úrad pre letectvo (FAA) do apríla tohto roka.

Počítačový program má na starosti stabilizáciu lietaadla (MCAS). Ak mu senzory dodávajú nesprávne údaje, môže spôsobovať problémy. Experti sa vyjadrili, že v oboch prípadoch havárií program pravdepodobne stláčal po štarte nos lietadla nadol. Boeing však vo svojom v vyhlásení zdôraznil, že piloti sú schopní prevziať manuálnu kontrolu nad lietadlom a softvér tak obísť. Stroj 737 MAX je “bezpečné lietadlo”.