Politika Zahraničné

Blíži sa koniec konfliktu v Afganistane? Taliban tvrdí, že je blízko k dohode s USA

Na archívnej snímke z 28. mája 2019 vodca militantného hnutia Taliban mulla Abdul Gháni Baradar (tretí zľava) prichádza s ostatnými členmi delegácie na rozhovory v Moskve. Vyslanec Spojených štátov pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad sa vo štvrtok 22. augusta 2019 v rámci najnovšieho kola rokovaní medzi USA a hnutím Taliban v katarskej Dauhe súkromne stretol aj so zástupcom vodcu tohto militantného hnutia mullom Abdulom Ghánim Baradarom. Zdroj: TASR/AP

KÁBUL – Spojené štáty a Taliban sú “blízko dohode” na rozhovoroch zameraných na nájdenie politického riešenia 18-ročného konfliktu v Afganistane. Oznámil to v stredu hovorca afganského militantného hnutia Suhajl Šáhín, informovali agentúry DPA a AFP.

 

Najnovšie kolo rokovaní v katarskej metropole Dauha sa začalo minulý týždeň vo štvrtok a Taliban počas neho už hovoril o sľubnom vývoji. Podľa Šáhína, ktorý je hovorcom “politickej kancelárie” Talibanu v Dauhe, budú rozhovory pokračovať počas stredy a hnutie dúfa, že bude môcť “čoskoro” oznámiť “dobré správy pre”, ako sa vyjadril, “našu moslimskú krajinu, ktorá si želá mier”.

Americká strana sa k správe zatiaľ nevyjadrila.

Osobitný vyslanec USA pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad minulú stredu, pred cestou do Dauhy, na sociálnej sieti napísal: “Sme pripravení (na dohodu). Uvidíme, či je pripravený aj Taliban.”

Khalilzad po stretnutiach so zástupcami Talibanu v Dauhe pocestuje do Afganistanu, aby “s vedením afganskej vlády konzultoval mierový proces a podporil úplné prípravy na vnútroafganské rokovania”, uviedlo minulý týždeň ministerstvo zahraničných vecí USA.

Washington rokuje s Talibanom priamo najmenej od vlaňajška v snahe ukončiť vojnu v Afganistane a stiahnuť odtiaľ tisíce svojich vojakov po najdlhšie trvajúcom konflikte, aký kedy USA viedli v zahraničí.

Šáhín v utorok v Dauhe novinárom povedal, že dohodu možno očakávať, “len čo budú dokončené zvyšné body”, keďže už vyjednávači riešia jednotlivé slová a formulácie v návrhu, uviedla AFP.

Očakáva sa, že dohoda bude zameraná najmä na odsun amerických vojakov z Afganistanu výmenou za záruky Talibanu, že sa táto stredoázijská krajina opäť nestane bezpečným útočiskom pre teroristov, ako aj na rozhovory s afganskou vládou a budúce prímerie.