Domáce Kauzy Top

AKTUALIZOVANÉ: Nemecká strana preverí medializované informácie o únose Vietnamca

BRATISLAVA: Nemecký generálny prokurátor nemá vedomosť o medializovaných informáciách z vyšetrovacieho spisu, ktoré sa majú týkať údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom. Povedal to po stretnutí s nemeckým partnerom na dnešnom brífingu šéf Generálnej prokuratúry SR Jaromír Čižnár. Nemecký kolega Čižnárovi prisľúbil, že medializované informácie preverí a bude ho následne informovať. Ako ďalej informoval Čižnár, dozorujúci prokurátori pri vyšetrovaní na území Slovenskej republiky plánujú zbaviť mlčanlivosti celkovo až 44 osôb, ktoré by mohli neskôr vypovedať v tejto kauze. Vyšetrovanie prípadu údajného únosu má na starosti Krajská prokuratúra v Bratislave pod záštitou Generálnej prokuratúry SR.

Čižnár podľa vlastných slov na piatkovom stretnutí s nemeckým kolegom prebral viacero okruhov týkajúcich sa kauzy údajného únosu. Prvým bola kvalita a rozsah právnej pomoci. Podľa neho boli všetky nemecké dožiadania vybavené “na vysoko profesionálnej úrovni” v celom rozsahu. “Nič nebolo odmietnuté,” zdôraznil. Nemci podľa Čižnára zatiaľ nežiadali výsluch šéfa protokolu rezortu vnútra Radovana Čuláka, ktorý figuruje v kauze. Ďalšou oblasťou, ktorú slovenská a nemecká strana prebrali, bola myšlienka spoločného vyšetrovacieho tímu. Podľa Čižnára o takýto tím Nemci teraz, ako aj v blízkej budúcnosti nemajú záujem. Pokiaľ ide o výmenu operatívnych informácii budú obe strany podľa Čižnára v prípade potreby túto problematiku konzultovať. Dodal, že obe strany pripravujú aj stretnutie vyšetrovateľov a prokurátorov na pôde Eurojustu.

Ako informoval vo štvrtok 2. augusta Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdili na dva doživotné tresty.