Domáce Politika

Blanár kritizoval neskoré zverejnenie programového vyhlásenia vlády. Hovorí aj o absencii záväzkov

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) vyčítal v pléne Národnej rady (NR) SR programovému vyhláseniu vlády (PVV), že bolo zverejnené neskoro. Kritizoval, že neobsahuje konkrétne záväzky, ale len frázy, a že nedeklaruje ochranu už zavedených sociálnych opatrení. V diskusii k vládnemu programu v pléne poukázal aj na kritiku dokumentu zo strany odborníkov. Podľa jeho slov v ňom vidieť aj nekonzistentnosť vládnej koalície.

 

Otázne je podľa Blanára to, kedy by malo byť PVV zverejnené a či by to nemalo byť stanovené zákonom. Poukázal na to, že jeho obsah mali poslanci k dispozícii menej ako 23 hodín pred jeho predložením snemovni. Poznamenal, že by mohlo byť zverejnené do budúcna aspoň päť dní pred jeho predložením do parlamentu, aby sa s ním stihla oboznámiť verejnosť aj poslanci.

Blanár z obsahu PVV kritizoval napríklad zrovnoprávnenie neštátnych a štátnych škôl. Poukázal tiež výhrady odborárov, že v PVV je množstvo všeobecných záväzkov bez spresnenia, pričom chýba spôsob a zdroje financovania. Poukázal aj na otázku postavenia policajného prezidenta, ktorú kritizovala aj Zuzana Petková zo Zastavme korupciu. “Hoci mali tri zo štyroch strán vo volebnom programe odpolitizovanie volieb policajného prezidenta, v PVV idú opačným smerom,” podotkol Blanár.

Zdôraznil, že hlasovanie o PVV je tiež hlasovaním o dôvere. Pripomenul slová vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) o tom, že “Matovič neustále klame a nahráva si všetkých”. Blanár sa preto spýtal, či si to už prestala o Matovičovi myslieť. Nemyslí si, že PVV nevzišlo z kompromisu a poukázal na vyjadrenie poslankyne Jany Cigánikovej (SaS), že ho neplánuje podporiť.

PVV neplánuje podporiť ani Jana Cigániková (SaS). Zdroj: SITA / Branislav Bibeľ

Nekonzistentnosť vidí aj v tom, že aby koalícia vyšla v ústrety predvolebným heslám, zaviazala sa zúžiť štát. “Na druhej strane tam nasekáme 17 ďalších úradov,” poukázal na zámer vlády vytvoriť viacero nových štátnych úradov.

Šéfka klubu SaS Anna Zemanová skonštatovala, že Blanárova kritika o chýbajúcich zdrojoch na krytie opatrení by bola dôveryhodná, keby nebol súčasťou vlád, ktoré “bez hanby predkladali zákony bez krytia”. Kritizovala, že predchádzajúca vláda takýmito krokmi urobila diery do štátneho rozpočtu. “Veľmi sa čudujem, že máte odvahu kritizovať, opatrné slovo zváži,” povedala

“PVV má 120 strán, ale na rozdiel od predošlých vlád obsahuje aj konkrétne riešenia,” povedal Miloš Svrček (Sme rodina) s tým, že jedno z prvých pozitív je snaha o navrátenie dôvery občanov v súdnictvo. Myslí si, že oblasť justície je dobre rozpracovaná a nepotrebuje ani výrazné finančné krytie. Zdôraznil, že po predchádzajúcich vládach je v tejto oblasti čo naprávať.