Domáce Politika Kauzy Parlamentné voľby Top

Blaha dopláca na svoje kontroverzné výroky. Dištancuje sa od neho SAV aj policajná akadémia

Ľuboš Blaha. Zdroj: SITA / Marek Mrviš

BRATISLAVA – Aktivita Ľuboša Blahu na sociálnych sieťach si pýta svoju daň. Od vyjadrení, ktoré verejne prezentuje, sa dištancuje Slovenská akadémia vied (SAV)  aj Akadémia policajného zboru. Blaha v oboch inštitúciach pôsobí. Okrem toho bolo tiež na poslanca za stranu Smer-SD avizované trestné oznámanie. 

 

Podľa Slovenskej akadémie vied, kde Blaha pôsobí v Ústave politických vied, sú jeho statusy dehonestujúce.  “Poslanec Blaha je zamestnancom Ústavu politických vied SAV a aj preto ho verejnosť s našou dôveryhodnou inštitúciou spája. Statusy a vyjadrenia poslanca Blahu sú v priamom rozpore s vedeckou činnosťou SAV,” uviedli.

SAV však zároveň deklarovala, že ich predsedníctvo nemá dosah na personálnu politiku ústavov SAV, ktoré sú nezávislé právnické osoby. Pán Blaha vykonáva funkciu poslanca Národnej rady SR a z tohto dôvodu má zákonný nárok na poskytnutie pracovného voľna zamestnávateľom (Ústav politických vied SAV) počas celého trvania výkonu tejto verejnej funkcie; súčasne počas celého trvania výkonu tejto verejnej funkcie s ním zamestnávateľ nemôže skončiť pracovný pomer výpoveďou,” vysvetlila akadémia.

Statusy a vyjadrenia Blahu sú však podľa nich v príkrom rozpore s etickým kódexom akadémie, v ktorom sa okrem iného uvádza, že ich zamestnanci sa riadia “všeobecne platnými etickými princípmi, vo vzťahoch k ostatným zamestnancom zachovávajú ohľaduplnosť, úctu, zdvorilosť a čestnosť…“ a „zamestnanci zachovávajú a podporujú záujmy svojej organizácie a SAV, chránia ich duševné a materiálne vlastníctvo, dbajú na zachovanie ich dobrého mena.“

Predsedníctvo už preto začalo konanie pred etickou komisiou. Blahu zároveň vyzvali, aby zvážil svoje svoje ďalšie pôsobenie v Ústave politických vied SAV, “ktorého renomé a aj renomé celej SAV svojimi vystúpeniami vážne poškodzuje.”

Blaha k celej veci uviedol, že nevidí dôvod, aby predsedníctvo zasahovalo do politického zápasu na Slovensku, “tobôž nie v predvolebnej kampani”.“Ak chcú hodnotiť moje vedecké práce, nech sa páči, ale je absurdné, aby sa vyjadrovali k mojej poslaneckej činnosti, je to porušenie akademického poslania, rešpektu k pluralite názorov a je to zjavná snaha o obmedzovanie mojich ústavných práv ako slobodného občana a poslanca,” uviedol pre TASR.

Trestné oznámenie

Okrem kritiky zo strany SAV musí Blaha v tieto dni čeliť aj trestným oznámeniam. Tie tiež súvisia s jeho aktivitami na sociálnej sieti. Poslanec včera krátko po obede zverejnil fotografiu s Robertom Ficom, na ktorej sa pochválil darčekom od šéfa Smeru, ktorý mu priniesol z Ruska – červenou päťcípou hviezdou s vyobrazeným kosákom a kladivom. Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič vzápetí avizoval, že na Blahu podal trestné oznámenie, pretože podľa neho zverejnením facebookového statusu mohlo prísť “k spáchaniu trestného činu Prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.” 

Ľuboš Blaha na slávnostnom sneme strany Smer-SD pri príležitosti 20 výročia v spoločnosti Erika Tomáša. Zdroj: FB / Ľuboš Blaha

Dištancuje sa aj Akadémia policajného zboru

Blaha je tiež odborným asistentom na Akdémii policajného zboru. Jej rektorka Lucia Kurilovská uviedla, že sa od jeho vyjadrení, podobne ako SAV, tiež dištancuje. „Myslím si, že u nás pôsobí dva až tri roky na pozícii odborného asistenta na Katedre spoločenských vied, keďže je politológom,“ citovala Kurilovskú agentúra SITA. To, či voči Blahovi vyvodí aj osobnú zodpovednosť, zatiaľ jasné nie je.

Pellegrini ho kritizoval, Fico mu drží stranu

Blaha je vyštudovaný politológ a filozof. Počas doktoranského štúdia pracoval v Komunistickej strane Slovenska. V rokoch 2006 až 2010 za prvej vlády Roberta Fica bol poradcom vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku. Od roku 2012 je poslancom parlamentu za Smer-SD. Netají sa svojimi ľavicovými názormi ani obdivom k osobnostiam ako Karl Marx či kubánsky revolucionár Chce Guevara. Pochvalne sa tiež vyjadruje na adresu Ruska a ich zahraničnej politiky. Naopak, je častým kritikom tej americkej. Kriticky sa vyjadruje aj na adresu “liberálov” a “slniečkárov.”

Tieto svoje názory otvorene prezentuje na sociálnej sieti. Často byvá kritizovaný za agresívny až nenávistný prejav a nevyhýba sa ani osobným invektívam či expresívnejším slovám. Negatívny postoj voči tomu zaujala nielen časť verejnosti a médií, ale aj strana Smer-SD.

Peter Pellegrini v minulosti Blahu za jeho výroky skritizoval. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V máji ho verejne za jeho status na Facebooku skritizoval premiér Peter Pellegrini. Blaha označil Európsku úniu za „antiľudskú, antisociálnu, plnú nenávisti voči strednej Európe a slovenskej kultúre” a jej predstaviteľov za “lúzrov.” Pellegrini vtedy naznačil, že by mal Blaha zvážiť  ďalšie zotrvanie vo funkcii predsedu výboru pre európske záležitosti. Jeho vyjadrenia boli podľa premiéra  “cez čiaru.”

Stranícky šéf Robert Fico prezentoval však iný postoj. Podľa neho máme nechať politikov, “aby sa niekedy vyjadrovali aj expresívnejšie.” Fico má mať s Blahom dobré vzťahy, dvojica bola v minulosti spoločne aj na Kube.

Blaha kandiduje aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Na kandidátke Smeru je hneď za prvou desiatkou – patrí mu číslo 11. V jeho prípade ide o výrazný posun, keďže roku 2016 bol až na 38. mieste. Blaha nie je členom strany Smer-SD, je však jedným z ich najviditeľnejších poslancov. Zúčastnil sa tiež sobotného slávnostné snemu strany v bratislavskej Inchcebe.