Spoločnosť Top Zahraničné

Bill Gates je cieľom konšpirácií. Medzi nezmyselnými teóriami však zaznieva aj oprávnená kritika

Na snímke filantrop a spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gate a jeho manželka Melinda. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Počas koronakrízy sa dostal do hľadáčika mnohých aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Popri nezmyselných teóriách, ktoré sú o ňom rozširované však existuje aj oprávnená kritika zdravotných programov jeho nadácie a jej vplyvu. Súčasné útoky proti Gatesovi a jeho nadácii sa však vo väčšine nezakladajú na faktoch. Poďme sa pozrieť, aká je pravda.

 

Vytvoril Gates koronavírus?

V internetových videách a z časti aj na demonštráciách sa tvrdí, že Gates prihlásil patent na koronavírus, z ktorého teraz profituje. Naozaj existuje patent Gatesom podporovanej nadácie s označením koronavírus. Ide však o zvierací patogén z veľkej skupiny koronavírusov a nie aktuálny Sars-CoV-2.

Kúpil si Gates WHO?

Niektorí obviňujú nadáciu Billa Gatesa a jeho manželky Melindy z toho, že ovláda Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Ich nadácia bola druhým najväčším prispievateľom WHO hneď po USA.

V období 2018-2019 sa pohybovali príspevky Gatesovej nadácie podľa WHO vo výške dokopy 367 miliónov dolárov (asi 340 miliónov eur). Pre porovnanie je to omnoho viac, ako prispelo Nemecko – 214 miliónov dolárov (okolo 198 miliónov eur).

Iní zas kritizujú štáty, že málo prispievajú do WHO. USA svoje platby dokonca stopli kvôli údajnému zlému manažovaniu a jednostrannému príklonu k Číne, kde sa nový koronavírus prvýkrát objavil.

Koronavírus (oranžový) pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: NIAID-RML

Plánuje Gatesová nadácia povinné očkovanie proti koronavírusu?

O tom neexistujú žiadne dôkazy. Nadácia iba vyzvala svetové spoločenstvo, aby poskytlo financie na vývin vakcíny proti koronavírusu. Sama sľúbila venovať 150 miliónov dolárov (takmer 139 miliónov eur).

Experti však očakávajú, že vakcína bude vyvinutá najskôr v budúcom roku.

Chce Gates redukovať obyvateľstvo?

Mnohí z tých, ktorí sa zúčastňujú na demonštráciách, sú o tom presvedčení. Ako údajný dôkaz sa internetom masovo šíri fotka “Center for Global Human Population Reduction” (Centrum pre globálnu redukciu populácie). Agentúra AFP overila pravdivosť tohto “dôkazu” a zistila, že fotka bola zmanipulovaná – názov bol dodatočne pridaný do fotky budovy nadácie v Seattli.

Tvrdenie o redukcii populácie sa zakladá na Gatesovom citáte z roku 2010, podľa ktorého sa počet pôrodov môže o 15 percent znížiť pomocou novej vakcíny ako plánovaného rodičovstva. Nadácia vysvetlila, že podobne ako organizácie rozvojovej pomoci bojuje proti preľudneniu.

Kritika kvôli stykom s farmaceutickou loby

Nadácia podľa vlastných vyjadrení spolupracuje s veľkými farmaceutickými firmami, ako sú Pfizer, Sanofi či Bayer, ako aj s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou Cure Vac, ktorá vyvíja vakcínu proti koronavírusu.

Internetová sieť Attack, ktorá kritizuje globalizáciu, obviňuje Gatesovu nadáciu, že farmaceutické koncerny veľa zarábajú na stratégii preventívneho očkovania, pritom sa nezmieňuje o “iných sociálnych zložkách zdravia (podmienky bývania, chudoba, vojna atď).”

Gatesova nadácia tak podľa siete Attack využíva vo svojej politike nesprávny prístup, ktorý je hodný kritiky.

Mohlo by vás zaujímať