Ostatné Domáce Top

Smer za štyri roky vlády schválil len štyri opozičné návrhy

BRATISLAVA – Opoziční poslanci boli v druhom volebnom období vlády Smeru-SD podpísaní pod 11 zákonmi, ktoré schválil parlament. Strana Roberta Fica za ostatné štyri roky podporila v Národnej rade SR štyri opozičné zákony, ďalších sedem predkladal Smer-SD spolu s niektorými z opozičných zákonodarcov.

S jedným návrhom uspeli vtedajší poslanci za SaS, dve legislatívne normy sa podarilo presadiť strane Most-Híd a jednu nezaradenému poslancovi Jozefovi Kollárovi. Juraj Droba a Martin Chren (vtedy obaja SaS) uspeli s novelou zákona o cestnej premávke, ktorá uľahčila používanie skútrov. Držitelia vodičského oprávnenia skupiny B, teda na osobné autá, môžu po dvoch rokoch od jeho udelenia zároveň viesť aj motorové vozidlá skupiny A1 s automatickou prevodovkou s kubatúrou do 125 cm3. Nezaradený Kollár zasa presadil novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, podľa ktorej sa už autoservisy nemusia registrovať na colnom úrade.

Poslanci za Most-Híd Tibor Bastrnák, Béla Bugár a József Nagy v roku 2013 získali podporu Smeru-SD pre novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Ambulancie podľa nej museli mať v riadnych ordinačných hodinách popri vyčlenenej dobe na prednostné vyšetrenia aj dve hodiny vyčlenené pre pacientov, ktorí na zaplatenie prednostného ošetrenia nemajú peniaze. O rok neskôr Most-Híd uspel s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny, v ktorej József Nagy a Elemér Jakab navrhovali, aby obce mohli prikázať vlastníkom pozemkov, na ktorých rastú invázne rastliny, aby ich odstránili. Ak vlastník pozemku rastlinu neodstráni, bude tak môcť urobiť orgán štátnej ochrany prírody a obce. Ambrózia palinolistá je podľa poslancov za Most-Híd veľmi silný alergén, citlivých je naň 80 percent populácie, ktorá trpí alergiami dýchacích ciest.

Ďalších sedem zákonov predkladali opoziční poslanci v parlamente spolu s vládnym Smerom-SD. V roku 2012 išlo o novely ústavy a Trestného poriadku, ktorými si zákonodarcovia zrušili trestnoprávnu imunitu. Obe právne normy mali podporu všetkých opozičných strán.

Poslankyne za OĽaNO Eva Horváthová a Erika Jurinová v roku 2013 spolu so Smerom vypracovali novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Právo na sprievodcu podľa novely získali všetky osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) bez ohľadu na vek.

Jozef Mikloško z KDH spolu s poslancami za Smer-SD Ottom Brixim a Antonom Martvoňom predkladal návrh zákona, ktorým sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme.

Poslanec za kresťanských demokratov Pavol Hrušovský zasa v roku 2014 spolu s vtedajším predsedom NR SR Pavlom Paškom vypracovali novelu ústavy, ktorá priniesla zmeny v justícii a chráni manželstvo medzi mužom a ženou.

Elemér Jakab (Most-Híd), Peter Muránsky (KDH a Jozef Mikuš (vtedy SDKÚ-DS) spolu so Smerom-SD v roku 2014 uspeli s novelou zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady. Ľudia, ktorí vo svojom rodinnom dome ubytujú turistu, po novom musia platiť daň za ubytovanie.

Poslanec za SaS Martin Poliačik a členka poslaneckého klubu Most-Híd Lucia Žiťňanská spolu s vládnymi zákonodarcami predkladali novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá prináša nové pravidlá pre voľby.