Spoločnosť Zahraničné

Bielorusko má prvú obeť epidémie nového koronavírusu, informoval Lukašenko

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v utorok informoval o smrti pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Zdroj: SITA / AP

MINSK – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v utorok informoval o smrti pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Ide o prvý potvrdený prípad úmrtia na komplikácie vyvolané koronavírusom, informovala agentúra BelTA.

 

Podľa pondelkovej bilancie v Bielorusku evidujú 152 potvrdených prípadov nákazy.

Bieloruský prezident v uplynulých dňoch zaujal svojimi návodmi na riešenie epidemiologickej situácie – vyhlásil napríklad, že koronavírus lieči vodka a sauna. Krajiny, ktoré v snahe pribrzdiť šírenie koronavírusu obmedzili pohyb svojich občanov mimo ich domova, Lukašenko kritizoval s tým, že vyvolávajú psychózu. Varoval tiež, že panika môže byť ničivejšia než samotná nákaza.

Lukašenko zároveň Bielorusom odporučil, aby zachovali pokoj a pracovali napríklad na poli. “Traktor vylieči každého. Polia vyliečia všetkých,” povedal 65-ročný prezident.

Lukašenko tiež uviedol, že “prílišná karanténa” nefunguje, prisľúbil však, že bieloruské úrady budú testovať každého, kto prišiel do kontaktu s nakazeným.